Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پوتین: برای واکنش به تحریم‌های تازه آمریکا زود است

پوتین: برای واکنش به تحریم‌های تازه آمریکا زود است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه می‌گوید خیلی زود است که درباره اقدام متقابل مسکو به تحریم‌های احتمالی تازه آمریکا سخن گفت؛ به این دلیل که قبل از هر چیر باید دید تحریم‌های جدید چطور اجرا خواهد شد.
رئیس جمهوری روسیه همچنین اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه کشورش را عاملی برای پیچیده شدن روابط روسیه با آمریکا دانست.

سنای آمریکا روز پنجشنبه با اکثریت قاطع رای به وضع تحریم‌های جدید روسیه داد. واشنگتن مسکو را به دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا متهم کرده است. در مقابل روسیه تمامی این اتهامات را بی‌اساس می داند.

تحریم‌های جدید شامل صنایع دفاعی، اطلاعاتی، معدنی، حمل‌و‌نقل و راه‌آهن روسیه می‌شود و برای دادوستد با بانک‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه انرژی این کشور هم محدودیت‌هایی اعمال خواهد شد.

در همین ارتباط ولادیمیر پوتین در مصاحبه با شبکه یک تلویزیون روسیه گفت: «باید دید این تصمیم چطور عملی خواهد شد. از اینرو خیلی زود است که از اقدام متقابل حرف بزنیم.»

واکنش ایران به تصمیم سنای آمریکا

سنای آمریکا در قبال ایران هم موضع مشابهی اتخاذ کرده است. سناتورها این تصمیم را به دلیل توسعه برنامه موشکی ایران آزمایشات اخیر و نیز در پی آنچه واشنگتن آن را «مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران» می‌خواند، اتخاذ کردند. سنا سپاه قدس و در کل سپاه پاسداران ایران را مسئول بی ثباتی در منطقه دانسته و خواستار تحریم آنها شده است.

در پی آن، وزارت خارجه و نیز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران واکنش نشان داده‌اند. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران با دفاع از «مشروعیت» برنامه‌های دفاعی موشکی این کشور عنوان کرد که هیات نظارت بر اجرای برجام اقدامات متقابل و متناسب را برای تأمین منافع ملی کشور با قاطعیت اتخاذ خواهد کرد. به گفته حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، این کمیسیون در واکنش به تصمیم سنای آمریکا طرحی را در دستور کار دارد که به صورت دو فوریتی تسلیم مجلس خواهد کرد.

از سوی دیگر حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا نسبت به هرگونه شتابزدگی در اعلام مواضع رسمی از سوی نهادهای قانونی در ایران هشدار داد و خواست تا اعلام واکنش‌های رسمی به زمان مناسبتری موکول شود.

این مصوبه و تصمیم سنا برای آنکه نهایی شود باید به تایید مجلس نمایندگان و به امضای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری برسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز: پوتین برای آتش‌بس مشروط در اوکراین اعلام آمادگی کرده است

روسیه داعش را عامل حمله مرگبار به سالن کنسرت مسکو اعلام کرد

به فرمان پوتین، چشم در برابر چشم؛ روسیه دست بر اموال خصوصی آمریکایی‌ها می‌گذارد