وزیر نفت: قراداد ایران و توتال طی هفته‌های آینده امضا می‌شود

وزیر نفت: قراداد ایران و توتال طی هفته‌های آینده امضا می‌شود
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ایران در نظر دارد با شرکت فرانسوی توتال قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را، پس از تاخیری طولانی طی هفته‌های آینده به امضا برساند.

شانا به نقل از بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران نوشت: «ایران و توتال در حال جمع‌بندی و بحث برای امضای قرارداد توسعه فاز ١١ پارس جنوبی هستند.» به گفته وزیر نفت قرارداد توسعه فاز ١١ پارس جنوبی مراحل نهایی و پایانی خود را طی می‌کند و در دولت یازدهم و پیش از پایان کار این دولت امضا می‌شود.

مدیرعامل توتال در اواخر ماه مه عنوان کرده بود که تکلیف قرارداد پارس جنوبی تا تابستان روشن خواهد شد.

بیژن زنگنه امضای قراردادهای جدید نفتی به منظور توسعه میدان‌های نفت و گاز را از مهم‌ترین اولویت‌های صنعت نفت در سال ٩٦ اعلام کرده است.

پیشینه این قرارداد به سال گذشته باز‌می‌گردد که ایران و توتال برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی توافقی اولیه امضا کردند. با به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا و تاکید او بر لغو برجام، توافق هسته‌ای گروه پنج بعلاوه یک با تهران، اجرای توافق ایران با توتال از سوی این شرکت فرانسوی با تردید‌هایی روبرو شد.

#Iran oil minister:Total coordinated the financing & find the foreign bank for the investments arrengments. Cannot say more than this. #OPECpic.twitter.com/hF9HndLPPa

— CameliaEntekhabifard (@CameliaFard) 25 mai 2017

به گفته وزیر نفت ایران موانع و محدودیت‌های مرتبط با نقل و انتقالات مالی مرتبط با این قرارداد رفع شده و توتال توانسته راهکاری برای آن پیدا کند. بیژن زنگنه از ذکر جزئیات بیشتر در این زمینه خودداری کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از «علت و ملت» و «کمربند شیعی» تا «امپراتوری باستان»؛ استعاره‌های ماندگار کیسینجر از ایران

آیا ایران می‌تواند با ترکیه بر سر مواضع مشترک علیه اسرائیل به توافق برسد؟

سفر رئیس جمهوری ایران به ترکیه در آخرین لحظات لغو شد