Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ترامپ در میامی؛ لغو توافق با کوبا

ترامپ در میامی؛ لغو توافق با کوبا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در جریان سخنرانی خود در میامی، یکی از سیاستهای نمادین باراک اوباما در دوران ریاست جمهوریش یعنی برقراری روابط حسنه با کوبا را زیر سوال برد.

او روز جمعه از شهر میامی در ایالت فلوریدای امریکا، لغو توافق میان واشنگتن و هاوانا را که در سال ۲۰۱۴ میلادی منعقد شده بود اعلام و رژیم کاسترو را رژیمی «وحشیانه» توصیف کرد. باراک اوباما توانسته بود با این توافق به بیش از نیم قرن تنش میان دو کشور پایان دهد.

دونالد ترامپ در سخنرانی خود در توصیف توافق میان دولتهای کاسترو و اوباما گفت که این توافق «به مردم کوبا کمکی نمی کند بلکه باعث تقویت رژیم کوبا می شود.»

او تاکید کرد دستور لغو این توافق باید بسرعت اجرا شود. او همچنین به مردم کوبا و ایالات متحده آمریکا وعده انجام «معامله بهتری» را داد.

دونالد ترامپ افزود: «حال که من رئیس جمهور هستم، آمریکا جنایات رژیم کوبا را محکوم خواهد کرد و برای درد و رنجی که مردم کوبا حدود شش دهه متحمل شدند، تاسف خواهد خورد.»

او همچنین خواهان آزادی همه زندانیان سیاسی در کوبا شد و گفت: «ما تا زمانی که همه زندانیان سیاسی آزاد نشوند، تحریم‌ها علیه رژیم کوبا را لغو نخواهیم کرد.»

دونالد ترامپ همچنین در جریان نشستی خبری در میامی، وضعیت سلامتی اتو وارمبیر دانشجوی آمریکایی را که پیش از این در کره شمالی بازداشت بود، وحشتناک توصیف کرد و گفت: «خوشحالم که رکس تیلرسون وزیر خارجه و من، در کنار تیمی بسیار با استعداد موفق شدیم اتو وارمبیر را نزد پدر و مادرش برگردانیم. آنچه بر سر او آمده وحشتناک است.»

اعمال محدودیتهای اقتصادی بر کوبا

دونالد ترامپ در این سخنرانی از محدودیت‌های جدید در انجام معاملات با سازمانها و نهادهایی خبر داد که تحت کنترل ارتش کوبا هستند.

او همچنین با اشاره به آنکه ارتش کوبا در تمام بخش‌ها از جمله گردشگری بطور قوی حاضر است، بر افزایش محدودیتها برای سفر به این جزیره کمونیستی تاکید کرد.

پیش بینی می شود این سخنان، تاثیر منفی قابل توجهی بر صنعت گردشگری کوبا بگذارد بویژه آنکه طی دو سال گذشته شمار آمریکایی‌های بازدید کننده از کوبا بطور قابل توجهی افزایش یافته است.
تنها در پنج ماه اول سال ۲۰۱۷ میلادی حدود ۳۰۰ هزار آمریکایی به کوبا سفر کرده اند که رشدی ۱۴۵ درصدی را در این باره نشان می دهد. کوبا در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز در مجموع میزبان ۲۸۴.۹۳۷ بازدید کننده آمریکایی بود که این رقم نیز ۷۴ درصد بیشتر از شمار آمریکایی هایی بود که در سال ۲۰۱۵ میلادی رهسپار این جزیره شده بودند.

اتاق بازرگانی آمریکا با محکوم کردن تصمیمات جدید دونالد ترامپ اعلام کرد که سخنان و فرامین او «امکان ایجاد تغییرات مثبت در جزیره کوبا را محدود می کند» و به این ترتیب این خطر وجود دارد که این سیاستها فرصتهایی را در اختیار «کشورهای دیگری» بگذارد که با آمریکا ارزش‌های مشترکی ندارند.

پاتریک لیهی، سناتور دموکرات نیز در واکنش به سخنان روز جمعه دونالد ترامپ، بازگشت به «سیاستهای دوران جنگ سرد» را محکوم کرد و گفت این سیاستها تنها خوشایند «جناح کوچکی» از فعالان ضد کاسترو در ایالات متحده آمریکا است. او افزود به این ترتیب کاخ سفید جنگ دوباره‌ای را علیه مردم کوبا آغاز کرده است.

سخنان جنجال برانگیز روز جمعۀ دونالد ترامپ در حالی بیان شد که پیش از این و با بهبود روابط دیپلماتیک میان واشنگتن و هاوانا، ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۶ میلادی برای اولین بار در مجمع عمومی سازمان ملل، به قطعنامه پایان دادن به تحریم‌های این کشور علیه کوبا رای ممتنع داد. در آن زمان و در میان کف زدن‌های حاضران در مجمع، سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل این اقدام کشورش را نشانه یک «رویکرد جدید» در قبال کوبا توصیف کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دونالد ترامپ و احتمال عقبگرد از سیاستهای اوباما در قبال کوبا

شعار «رایش سوم» در ویدیوی حساب کاربری شبکه اجتماعی دونالد ترامپ جنجالی شد

شهادت مایکل کوهن در پرونده حق‌السکوت؛ تیم حقوقی ترامپ وکیل سابق را به «انتقام‌جویی» متهم کرد