Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

هلموت کهل، معمار اتحاد دو آلمان

هلموت کهل، معمار اتحاد دو آلمان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

هلموت کهل، چهره شاخص سیاسی و پدر اتحاد آلمان که روز جمعه شانزده ژوئن در سن هشتاد و هفت سالگی درگذشت، به مدت شانزده سال طی دهه های هشتاد و نود میلادی صدراعظم کشورش بود.

آقای کهل در سال ۱۹۳۰ در لودویگسهافن در خانواده‌ای کاتولیک بدنیا آمد.

او در شانزده سالگی به بزرگترین حزب محافظه کار آلمان یعنی اتحادیه دموکرات مسیحی پیوست و در ۳۹ سالگی جوانترین رییس دولت منطقه‌ای شد. در سال ۱۹۷۳ میلادی، زمانی که ۴۳ سال داشت، به ریاست این حزب انتخاب شد.

در سال ۱۹۸۲، در راس یک ائتلاف با حزب دموکرات آزاد آلمان برای نخستین بار صدر اعظم این کشور شد.

طی ۱۶ سال صدراعظمی، او به یک چهره مهم و تاثیرگذار در عرصه اروپا و جهان تبدیل شد. سیاستمداری زیرک و توانا که ضمن حفظ استقلال کشورش توانست روابطش با ایالات متحده آمریکا را تقویت کند.

هلموت کهل را به عنوان معمار اتحاد دو آلمان شرقی و غربی معرفی می کنند. پس از فروریختن دیوار برلین، در سوم اکتبر سال ۱۹۹۰ اتحاد دو آلمان روی داد.

وی به همراه فرانسوا میتران، رییس جمهوری فرانسه به عنوان دو پایه گذار اتحادیه اروپای نوین شناخته می شوند و همکاری این دو رهبر مثال زدنی بود. وی که در نوجوانی شاهد جنگ بود، برای صلح پایدار در اروپا از طریق تحکیم اتحادیه اروپایی تلاش کرد.

صدر اعظمی هلموت کهل در سپتامبر ۱۹۹۸ پس از چهار دوره به پایان رسید. وی جای خود را به گرهارد شرودر، از اعضای حزب سوسیال دموکرات آلمان داد.

پرونده جنجالی فروش اسلحه و فساد مالی حزب اتحادیه دموکرات مسیحی در سال ۲۰۰۱ اعتبار هلموت کهل را خدشه دار کرد. او که طی ۲۵ سال رهبری حزب را در اختیار داشت در نهایت مجبور شد به خطایش اعتراف کند.

علاوه براین سال ۲۰۱۱ سال غم انگیزی برای هلموت کهل بود. ژولیت هانلور، همسرش پس از ۴۱ سال زندگی مشترک با وی و با داشتن دو پسر، با خودکشی به حیات خود پایان داد.

در بیستمین سالگرد فروریختن دیوار برلین یعنی در ۳۱ اکتبر سال ۲۰۰۹ میلادی هلموت کهل به همراه میخاییل گورباچف و جورج دبلیو بوش این رویداد تاریخی را جشن گرفتند.

هلموت کهل در ۹ سال پایانی زندگی، بر اثر صدمات ناشی از به زمین خوردن، از صندلی چرخدار استفاده می کرد و در اواخر عمر، نحیف شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها