انتقاد عفو بین‌الملل از نیجریه به دلیل کوتاهی در تحقیقات مرتبط با جنایات جنگی

انتقاد عفو بین‌الملل از نیجریه به دلیل کوتاهی در تحقیقات مرتبط با جنایات جنگی
نگارش از Euronews

سازمان عفو بین‌الملل از نظامیان نیجریه به دلیل کوتاهی در رسیدگی به اتهام افسران ارشد این کشور انتقاد کرد. این سازمان در آوریل سال گذشته شماری از افسران ارتش نیجریه را به جنایات جنگی در طول جنگ با شورشیان بوکوحرام متهم کرده بود.

هشت سال نبرد ارتش نیجریه با گروه اسلامگرای بوکوحرام که به دنبال برپایی خلافت اسلامی در شمال شرق کشور هستند با موارد متعدد نقض حقوق بشر از سوی گروه‌های درگیر از جمله ارتش، بوکوحرام و دیگر گروه‌های شبه نظامی همراه بوده است. قتل‌های فراقضایی، تجاوز، سربازگیری از کودکان و بازداشت‌های بدون حکم از جمله موارد نقض حقوق بشر است که سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود آورده است.

عفو بین‌الملل در گزارش سال ۲۰۱۵ از قتل، گرسنگی دادن، خفه کردن و شکنجه ۸۰۰۰ نفر توسط نظامیان تحت فرماندهی افسران ارشد نیجریه خبر داده و آن را جنایات جنگی خوانده بود. بر اساس گزارش این سازمان، نیروهای نظامی نیجریه در عملیاتی علیه اسلام‌گرایان تندرو در دسامبر سال ۲۰۱۵، حدود ۳۵۰ غیرنظامی را در شهر زاریا کشته و در گورهای دسته جمعی دفن کرده‌اند.

ارتش نیجریه روز چهارشنبه در گزارشی ادعا کرده اند که بر اساس یافته‌های بدست آمده از تحقیقات موجود، شواهد و مستندات کافی برای اثبات اتهامات افسران وجود ندارد.

سازمان عفو بین‌الملل بار دیگر از نیجریه خواسته است تا با تشکیل یک کمیسیون ویژه زیر نظر ریاست جمهوری اتهامات مربوط به جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت را مورد بررسی قرار دهد.

مطالب مرتبط