رئیس جمهور سابق پاناما در آمریکا بازداشت شد

رئیس جمهور سابق پاناما در آمریکا بازداشت شد
نگارش از Euronews

ریکاردو مارتینلی، رئیس جمهوری سابق پاناما روز دوشنبه در ایالت فلوریدا آمریکا بازداشت شد.

آقای مارتینلی که بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ میلادی قدرت را در این کشور آمریکای مرکزی در دست داشت، متهم به جمع آوری غیرقانونی اطلاعات با انگیزه سیاسی شده است. پاناما ماه سپتامبر (شهریور) گذشته خواستار استرداد ریکاردو مارتینلی شده بود.

سازمان پلیس بین الملل (اینترپل) نیز ماه گذشته ریکاردو مارتینلی را تحت تعقیب قرار داده بود. رئیس جمهوری پیشین پاناما متهم است که در دوران زمامداری اش با استفاده از بودجه عمومی دست به جمع آوری غیرقانونی اطلاعات از ۱۵۰ رقیب سیاسی خود زده است.

پاناما در دوران ریاست جمهوری ریکاردو مارتینلی شاهد رونق اقتصادی و بیشترین میزان رشد اقتصادی در آمریکای لاتین بود، هر چند دولت وی با اتهاماتی در زمینه فساد اقتصادی روبه‌رو بوده است.

ریکاردو مارتینلی پیش از این ضمن رد اتهامات مطرح شده علیه خود، طرح این اتهامات را دارای «انگیزه سیاسی» دانسته بود. او ماه گذشته در صفحه توئیتر خود خوان کارلوس وارلا، جانشینش را به طرح این اتهامات در راستای انحراف افکار عمومی از مشکلات دولت کنونی متهم کرده بود.

خوان کارلوس وارلا، رئیس جمهور فعلی پاناما در دوران زمامداری ریکاردو مارتینلی معاون وی بود اما رابطه این دو پس از انتقال قدرت رو به سردی گذاشت.

دیوان عالی پاناما در ماه دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی حکم جلب ریکاردو مارتینلی را پس از عدم حضور او در دادگاه رسیدگی به اتهاماتش صادر کرده بود.


مطالب مرتبط