بریتانیا: محاصره و تحریم قطر پایان یابد

بریتانیا: محاصره و تحریم قطر پایان یابد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بریتانیا از کشورهای حاشیه خلیج فارس خصوصا عربستان سعودی خواست تا به محاصره و تحریم قطر پایان دهند.

بریتانیا حدود ۳۰ درصد از گاز طبیعی خود را از قطر وارد می کند.

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه روز دوشنبه در دیدار با همتای قطری خود همچنین از طرفین مناقشه خواست تا از طریق میانجیگران به راه حلی آنی دست یابند و اجازه ندهند تا تنش های موجود شدت یابد.

آقای جانسون در هفته جاری با همتای عربستانی، اماراتی و کویتی خود نیز دیدار خواهد کرد.

کشور کویت نیز در تنش بی سابقه بوجود آمده بین عربستان سعودی و چند کشور عربی دیگر با قطر وارد عمل شده و با میانجیگری در پی پایان دادن به تنش موجود است.

همزمان، محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر اعلام کرد که دوحه از تلاش های کویت برای میانجیگری حمایت می کند و آماده گفتگو با عربستان در چارچوب قوانین بین المللی است.

محمد بن عبدالرحمان آل ثانی پیش از دیدار با بوریس جانسون در لندن گفته بود:«از بریتانیا، آمریکا و کشورهای دیگر می خواهیم تا اقدامات غیرقانونی مثل تحریم هوایی را که بین خانواده ها و کودکان جدایی افکنده است محکوم کنند.»

وی در عین حال افزود که کشورش «هیچ نمی فهمد» که چرا عربستان، امارات متحدۀ عربی، بحرین و مصر تصمیم گرفتند تا روابط دیپلماتیک خود را به قطر قطع کنند و مرزهای زمینی و هوایی خود را به روی قطر ببندند.

پنج کشور عربستان، امارات متحدۀ عربی، بحرین و مصر، قطر را به حمایت ار تروریسم متهم می کنند، اتهامی که قطر آن را رد می کند.

قطر از طریق عمان تحریم ها را دور می زند

قطر اعلام کرده که هفته‌ای سه بار از طریق بندرهای عمان به دوحه غذا ارسال می‌شود. این اقدام قطر برای دور زدن تحریم غذایی کشورهای عربی خلیج فارس است.

تا پیش از اعمال تحریم ها علیه قطر، واردات و صادرات این کشور از طریق بندرهای امارات متحده عربی و از خاک عربستان انجام می‌شد. ایران و ترکیه نیز با ارسال کمک‌های غذایی هوایی به قطر کمک کرده‌اند.

روز دوشنبه محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران به خبرگزاری کار ایران اعلام کرد که تاکنون دو هواپیمای باری از تهران و دو کشتی از بندر بوشهر به قطر اعزام شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بافتنی‌های پشمی مادربزرگ ۹۴ ساله و شگفتی‌هایش

نخستین حضور عمومی پادشاه بریتانیا بعد از اعلام ابتلا به سرطان

عکس دستکاری شده دیگری از کیت میدلتون؛ همسر ولیعهد با تصویر ملکه بریتانیا چه کرده است؟