تظاهرات مخالفان شریعت اسلامی در شهرهای آمریکا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تظاهرات مخالفان شریعت اسلامی در شهرهای آمریکا

راهپیمایی در مخالفت با قوانین شریعت اسلامی روز شنبه در ۳۰ شهر آمریکا از جمله در سیاتل، نیویورک، شیکاگو و سن برناندینو برگزار شد.

به گفته سازمان‌دهندگان این تظاهرات، قوانین شریعت اسلامی با دموکراسی و آزادی‌های آن سازگار نیست. شرکت‌کنندگان در این تظاهرات پلاکاردهایی حمل ‌می‌کردند که روی آنها عبارت‌هایی نظیر «شریعت ممنوع» و « شریعت حق زنان را نقض می کند» نقش بسته بود.

یکی از مخالفان قوانین شریعت اسلامی و شرکت‌کننده در این تظاهرات گفت: «قوانین شریعت که امروز در برابرشان اعتراض می‌کنیم در تناقض با قانون اساسی آمریکاست.»


بسیاری از شهرهای آمریکا همزمان صحنه تظاهرات دیگری در اعتراض به تظاهرات مخالفان شریعت اسلامی بود. آنها شعارهایی در انتقاد از نفرت پراکنی، نژادپرستی و اسلام‌هراسی سر می‌دادند.

یکی از شرکت‌کنندگان در این تظاهرات با محکوم کردن تظاهرات مخالفان شریعت گفت: «این، اقدام ناشیانه‌ای است در محکومیت مسلمانان که بسیاریشان از دوست‌داشتنی‌ترین مردم دنیا هستند.»


در برخی شهرها بین گروه شرکت‌کننده در تظاهرات درگیری‌هایی روی داد. گفته می‌شود پلیس در برخی شهرها تعدادی از معترضان را بازداشت کرده است.

به باور برخی تحلیلگران تظاهرات مخالفان قوانین شریعت اسلام اغلب با پیش‌داوری‌ها و دیدگاه‌هایی مخدوش آمیخته است و به اسلام‌هراسی دامن می‌زند.