رئیس منطقه کاتالونیای اسپانیا: اول اکتبر همه‌پرسی استقلال برگزار می کنیم

رئیس منطقه کاتالونیای اسپانیا: اول اکتبر همه‌پرسی استقلال برگزار می کنیم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

کالرس پوجدمون، رئیس منطقه کاتالونیا اعلام کرد که روز اول اکتبر همه پرسی جدایی این منطقه از اسپانیا را برگزار خواهد کرد.

این همه پرسی علیرغم مخالفت دولت اسپانیا برگزار می شود و قرار است در آن از ساکنان منطقه این سوال پرسیده شود: «آیا می خواهید کاتالونیا یک کشور مستقل با حکومت جمهوری شود؟»، با این وجود رئیس منطقه کاتالونیا فرمان برگزاری همه پرسی را امضا نکرده است.

در مقابل مادرید این اعلام را «تبلیغ رسانه‌ای» دانست. پیش‌ از این، ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا گفته بود که این همه پرسی برگزار نخواهد شد. دولت اسپانیا همه پرسی در کاتالونیا را نقض حاکمیت ملی کشور می داند.

ثریا سائنز دی سانتاماریا، معاون نخست وزیر اسپانیا نیز ضمن مخالفت شدید با این اقدام گفت: «هر چقدر می‌خواهند تاریخ همه پرسی را جابجا کنند، هر چقدر می‌خواهند راهپیمایی برگزار کنند، این همه پرسی برگزار نخواهد شد.» وی همچنین تاکید کرد که مادرید «به بیانیه اکتفا نمی کند و وارد عمل می شود، اگر قرار باشد اقدام کنیم، اقدام می کنیم.»

دولت اسپانیا دو ابزار قانونی برای مقابله با برگزاری همه پرسی در کاتالونیا در اختیار دارد. بر اساس قانونی که در سال ۲۰۱۵ تصویب شد این امکان وجود دارد که نمایندگان منتخب از سمت خود عزل شوند. همچنین ماده ۱۵۵ قانون اساسی اسپانیا به دولت اجازه می دهد در مواقع ضروری، خودمختاری کاتالونیا را لغو و اختیار منطقه را راسا در اختیار بگیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم

روبیالس در پرونده بوسه اجباری با خطر محکومیت به دو سال و نیم زندان روبرو است

همه چیز درباره ویزای دورکاری در اسپانیا؛ چرا طرح دولت مادرید چندان با استقبال مواجه نشد؟