دولتهای عربی ۱۲ سازمان و ۵۹ نفر را به علت همکاری با قطر تحریم کردند

دولتهای عربی ۱۲ سازمان و ۵۹ نفر را به علت همکاری با قطر تحریم کردند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

عربستان سعودی و متحدانش بامداد جمعه نام ۱۲ سازمان و ۵۹ نفر را به علت همکاری با قطر در فهرست تحریم‌های خود اضافه کردند.

این اقدام در پی افزایش تنش‌های دیپلماتیک در منطقه خلیج فارس و ادامه تلاش‌های کشورهای عربی برای در انزوا قراردادن قطر به اتهام حمایت این کشور از تروریسم انجام شد.

بحرین، مصر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی گفته اند تحریم این افراد و سازمان‌ها به دلیل «نقض مداوم تعهدات از سوی مقامات قطری» انجام شده است.

گفته می شود ۶ سازمان از مجموع ۱۲ سازمان تحریم شده، گروههای شبه نظامی فعال در بحرین هستند. بحرین کشوری است با اکثریت جمعیت شیعه مذهب که توسط دولتی سنی اداره می شود و طی یکسال گذشته دولت این کشور به سرکوب گسترده مخالفان پرداخته است.

در میان نام افراد تحریم شده، نام شماری از اعضای اخوان المسلمین و افراد وابسته به جماعت اسلامی مصر نیز دیده می شود از جمله نام یوسف القرضاوی، یک روحانی متولد مصر که گفته می شود وابسته به اخوان المسلمین است. او در سال ۲۰۱۳ میلادی و پس از سرنگونی دولت محمد مرسی، بصورت غیابی در مصر به مرگ محکوم شد.

مصر نیز بطور جداگانه از شورای امنیت سازمان ملل درخواست کرده است تا به تحقیق درباره این موضوع بپردازد که «قطر به تازگی بیش از ۱ میلیارد دلار به گروههای تروریستی در عراق پرداخت کرده تا حدود ۳۰ تن از شهروندان به گروگان گرفته شده‌اش از جمله شماری از وابستگان به امیر قطر آزاد شوند.» به گفته مصر چنین اقدامی، نقض تحریم‌های سازمان ملل محسوب می شود.

واکنش قطر به تحریم های جدید

قطر اتهامات وارد شده از سوی کشورهای عربی را رد کرده و آنها را ادعاهایی خوانده است که هیچ پایه و اساس واقعی ندارد.

این کشور در واکنش به لیست جدید تحریم‌ها طی بیانیه‌ای اعلام کرده است که «ما از گروههای تروریستی حمایت نمی کنیم، حمایت نکرده ایم و حمایت نخواهیم کرد». در ادامه این بیانیه آمده است: «ما در منطقه در موضوع حمله به ریشه‌های تروریسم پیشرو بوده ایم. ما با افزایش امید در جوانان از طریق کارآفرینی برای آنها، با جایگزین کردن قلم به جای سلاح، با آموزش صدها هزار پناهجوی سوری و با تامین بودجه برنامه‌های جوامع محلی در سراسر جهان سعی کرده ایم افراطی گری را به چالش بکشیم.»

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر نیز روز پنجشنبه در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس بار دیگر حمایت مالی کشورش از گروههای تروریستی را رد کرد. او گفت قطر کشوری مستقل است و این حق را دارد تا از گروههایی همچون اخوان المسلمین حمایت کند. حتی با وجود این حقیقت که همسایگان قطر این گروهها را تهدیدی برای حکومتهای موروثی خود می دانند.

وزیر خارجه قطر افزود: «اگر کسی فکر می کند که می تواند در امور داخلی و موضوعات داخلی، چیزی را به قطر تحمیل کند، چنین اتفاقی نخواهد افتاد.»

فهرست جدید تحریم افراد و سازمان‌ها در حالی منتشر شده است که قطر باید خود را برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ میلادی آماده کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران قطر: بی اعتمادی مذهبی و برتری خواهی منطقه‌ای

هکرهای روسی پشت پردۀ بحران دیپلماتیک قطر

انتقاد آلمان از موضع آمریکا در قبال تنش میان کشورهای عربی خلیج فارس