محصولات تجاری شکست خورده، از سس کچاب سبز تا مونوپولی ترامپ

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
محصولات تجاری شکست خورده، از سس کچاب سبز تا مونوپولی ترامپ

در جهان امروز که با سرعت به پیش می رود تنها موفقیت‌ها دیده می‌ شوند و این مثال معروف که «شکست مقدمه پیروزی است» به محاق فراموشی سپرده شده است. اما در شهر هلسینبورگ سوئد موزه‌ای به بزرگ‌ترین شکست‌های تجاری دنیا اختصاص داده است.

ساموئل وست، بانی آمریکایی این موزه، شکست های ده‌های اخیر دنیای تجارت را در مقابل دید مراجعه‌کنندگان قرار داده تا شاید درس عبرتی باشد برای آینده. او نیتش را از برقراری نمایشگاه چنین بیان می کند: «شکست مقدمه نوآوری است. اگر از شکست وحشت داشته باشیم، نمی توانیم نوآوری کنیم. می خواهم شرکت‌ها را تشویق کنم که از شکست‌هایشان درس بگیرند و هرگز عدم موفقیتشان را پنهان و وانمود نکنند که شکست را تجربه نکرده‌اند.»

در این موزه ۵۰ محصول تجاری به نمایش گذاشته شده، از این جمله می توان به بازی شبیه به مونوپولی دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا اشاره کرد. این بازی در سال ۱۹۸۹ روانه بازار شد اما به دلیل سخت و پیچیده بودن شکست خورد. اپل نیوتن، نخستین تبلت شرکت اپل که در سال ۱۹۹۳ معرفی شد از جمله دیگر محصولات ناموفق به نمایش درآمده است. پشتیبانی از این محصول به دلیل عدم استقبال در سال ۱۹۹۸، یعنی تنها ۵ سال بعد از عرضه متوقف شد.

سس کچاب سبز ساخت شرکت هاینز و لازانیای تولید کولگیت، شرکت سازنده مواد بهداشتی، نیز از جمله مشهورترین محصولات تجاری شکست خورده اند.

Museum of Failure, Sweden