Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عادل جبیر: امیدواریم برادرانمان در قطر برای پایان دادن به بحران تصمیم درستی بگیرند

عادل جبیر: امیدواریم برادرانمان در قطر برای پایان دادن به بحران تصمیم درستی بگیرند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی روز چهارشنبه در برلین با زیگمار گابریل، همتای آلمانی خود دیدار کرد. افزایش تنش‌ها در خلیج فارس و انزوای سیاسی و اقتصادی قطر از عمده محورهای گفتگوی روسای دیپلماسی دو کشور بود.

او در این دیدار دولت قطر را یک دولت برادر خواند؛ با این وجود تاکید کرد که حل و فصل بحران خلیج فارس در صورتی ممکن است که قطر حمایت از اسلامگرایان افراطی را متوقف کند.

رئیس دیپلماسی عربستان سعودی گفت که دولتهای حاشیه خلیج فارس می توانند اختلافاتشان را با قطر حل کنند و در این راستا نیازی به میانجیگری کشورهایی (همچون آلمان یا فرانسه) نیست. او اطمینان داد که شورای همکاری خلیج فارس تلاش های لازم را برای حل این بحران انجام خواهد داد.

Adel al-Jubeir, Minister of Foreign Affairs of Saudi Arabia received by German Foreign Minister Sigmar Gabriel #GulfCrisis#SanctionsOnQatarpic.twitter.com/6DaTA6ElO5

— Martin Lejeune (@Martin_Lejeune) June 7, 2017

عادل الجبیر گفت: «از نظر ما قطر یک شریک است. اما باید بتوان با یک دوست و برادر نیز هنگامی که کار درست یا نادرستی انجام می دهد، صحبت کرد.»

او افزود: «هنگامی که چنین کشوری موضع اشتباهی اتخاذ می کند، ما به او مشاوره می دهیم و اقداماتی را اتخاذ خواهیم کرد تا موضعش را تغییر دهد… ما امیدواریم که اکنون برادرانمان در قطر برای پایان دادن به این بحران تصمیم درستی بگیرند.»

عربستان سعودی و متحدانش از روز دوشنبه روابط سیاسی و اقتصادی خود را با قطر متوقف کردند. آنها دوحه را متهم به حمایت از گروههای تروریستی و بی ثباتی منطقه کرده اند.

عادل الجبیر در دیدار روز چهارشنبه، بطور مستقیم به حمایت قطر از تروریسم اشاره نکرد اما گفت که طی سالهای اخیر قطر از سازمان‌های «خاصی» حمایت کرده است و با وجود آنکه این اقدام او از سوی عربستان سعودی محکوم شده اما تا کنون همکاری کافی از سوی دولت دوحه در این موضوع دیده نشده است.

او گفت که از طریق رسانه‌ها از تحقیقات آمریکا درباره هک خبرگزاری دولتی قطرمطلع شده اما بطور رسمی هیچ اطلاعاتی در اختیار او قرار نگرفته است؛ به همین دلیل نمی تواند در این موضوع رسما اظهار نظر کند.

زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان نیز از تمام طرفهای درگیر خواست از دامن زدن بیشتر به این بحران جلوگیری کنند. او هشدار داد که اختلاف نظر میان کشورهای حاشیه خلیج فارس می تواند ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا علیه داعش را تضعیف کند.

او همچنین تاکید کرد که آلمان طرفدار سیاست «رویارویی مستقیم» با ایران نیست.

دیدار روز چهارشنبۀ وزرای خارجه آلمان و عربستان سعودی در حالی انجام شد که یک روز قبل از آن زیگمار گابریل در جریان گفتگو با یک نشریه آلمانی، به انتقاد از مواضع دونالد ترامپ در قبال تنش اخیر در خلیج فارس پرداخت و همچنین به کشورهای عربی این منطقه هشدار داد که انزوای قطر، پیامدهای خطرناکی را برای منطقه به همراه خواهد داشت و مسابقه تسلیحاتی جدیدی را بوجود خواهد آورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هکرهای روسی پشت پردۀ بحران دیپلماتیک قطر

انتقاد آلمان از موضع آمریکا در قبال تنش میان کشورهای عربی خلیج فارس

تفریح ​​در فضاهای سرپوشیده و روباز در قطر، از صخره‌نوردی تا پارکور