قطع روابط چند کشور با قطر؛ از واکنشهای دیپلماتیک تا پیامدهای اقتصادی

قطع روابط چند کشور با قطر؛ از واکنشهای دیپلماتیک تا پیامدهای اقتصادی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

همزمان با ادامه واکنش ها به قطع رابطه دیپلماتیک برخی کشورهای منطقه با قطر، تاثیر اقتصادی این تنش ها نیز مورد توجه قرار گرفته است. معاملات بانکهای عربستان، امارات متحده عربی و بحرین با بانکهای قطری روز سه شنبه مختل شد و بانک مرکزی عربستان به بانکهای سعودی توصیه کرده است از معامله با بانکهای قطری با ریال قطر خودداری کنند.

ترامپ: انگشت رهبران منطقه به سوی قطر نشانه رفت

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در صفحه توئیتر خود در مورد سفر اخیرش به منطقه خاورمیانه نوشت: «به تامین مالی ایدئولوژی افراطی اشاره کردم و رهبران [منطقه] قطر را نشان دادند! نگاه کنید!»

During my recent trip to the Middle East I stated that there can no longer be funding of Radical Ideology. Leaders pointed to Qatar – look!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 6, 2017

سفر امیر کویت به عربستان

شیخ صباح احمد جابر صباح، امیر کویت روز سه شنبه برای گفتگو با ملک سلمان، پادشاه عربستان به این کشور سفر خواهد کرد. امیر کویت قصد دارد به عنوان میانجی در تنش پدید آمده بین برخی کشورهای منطقه از جمله عربستان و قطر عمل کند.

رایزنی های اردوغان

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در گفتگوی تلفنی با رهبران قطر، روسیه، کویت و عربستان سعوی در مورد راه های کاهش تنش بین دوحه و گروهی از کشورهای منطقه به رایزنی پرداخت. کاخ کرملین از تاکید روسای جمهور روسیه و ترکیه بر اهمیت «گفتگو و توافق» خبر داده است.

منابع خبری از ادامه تلاشهای رئیس جمهوری ترکیه برای کاهش تنش در منطقه پس از گفتگو با پادشاه عربستان، امیر قطر و امیر کویت خبر دادند.

الجزایر: گفتگو تنها راه حل است

الجزایر نیز روز سه شنبه بر اهمیت گفتگو بین قطر و همسایگان این کشور تاکید کرد. وزارت خارجه الجزایر در بیانیه ای از تمام طرف های مناقشه خواست «گفتگو» را به عنوان تنها راه حل اختلافات موجود در نظر بگیرند. الجزایر که رابطه نزدیکی با قطر دارد ضمن تاکید بر لزوم احترام به حق حاکمیت تمامی کشورها از «نگرانی عظیم» خود بابت بحران موجود سخن گفته است.

سودان: آماده میانجیگری هستیم

از سوی دیگر وزارت خارجه سودان از قطع رابطه چند کشور عربی با قطر ابراز نگرانی کرد. سودان از آمادگی خود برای میانجیگری در راستای حل بحران دیپلماتیک موجود خبر داده است. یمن و دولت مستقر در شرق لیبی روز دوشنبه پس از قطع رابطه بحرین، عربستان، امارات متحده عربی و مصر با قطر دست به اقدامی مشابه زده بودند. ریاض، منامه و ابوظبی دولت قطر را به حمایت از تروریسم و تلاش برای ایجاد بی ثباتی در منطقه متهم کرده اند.

عربستان دفاتر هواپیمایی قطر را تعطیل کرد

عربستان روز سه شنبه جواز فعالیت شرکت هواپیمایی قطر را لغو کرد. دفاتر این شرکت هوایی در عربستان تعطیل ظرف ۴۸ ساعت تعطیل خواهند شد و اجازه کار و اقامت کارکنان قطری شرکت هواپیمایی قطر در عربستان نیز لغو خواهد شد.

توقف خرید ریال قطر توسط بانکهای سریلانکا

بانکهای سریلانکا روز سه شنبه خرید ریال قطر را متوقف کردند. دلیل این امر از سوی بانکهای سریلانکایی توصیه همتایان شان در سنگاپور ذکر شده است.

قطع روابط دیپلماتیک این کشورها با قطر می تواند برای اقتصاد این کشور دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفری تبعات فراوانی به دنبال داشته باشد. حمل و نقل هوایی، وضعیت صدور گاز طبیعی قطر و پروژه برگزاری جام جهانی فوتبال از جمله موضوعاتی هستند که در کوتاه مدت و بلند مدت می توانند تحت تاثیر تنش های دیپلماتیک موجود قرار گیرند.

عربستان، بحرین و امارات متحده عربی علاوه بر قطع روابط دیپلماتیک ارتباطات زمینی، هوایی و دریایی خود با دوحه را قطع کرده اند. عربستان تنها کشوری است که با قطر مرز زمینی دارد. قطر در زمینه مبادلات اقتصادی تکیه زیادی بر روی بنادر و حمل و نقل دریایی دارد. ممنوعیت استفاده از فضای هوایی کشورهای دیگر نیز می تواند به چالشی برای هواپیمایی قطر تبدیل شود.

آگهی

اخلال در حمل و نقل هوایی

با بسته شدن فضای هوایی برخی کشورهای منطقه بر روی هواپیماهای قطری انتظار می رود مسافران در فرودگاه دوحه در ساعات و روزهای آینده برای رسیدن به مقصد با مشکل روبرو شوند. فرودگاه دوحه یکی از فرودگاه های ترانزیتی مهم منطقه به شمار می رود. علاوه بر بسته شدن فضای هوایی، لغو پرواز شرکت های هوایی مختلف به دنبال قطع پروازهای مستقیم نیز می تواند دشواری هایی برای مسافران به وجود آورد.

پیش بینی می شود هواپیمایی های قطر، اتحاد و امارات با بیشترین میزان اخلال در برنامه پروازهای خود مواجه شوند.

عدم استفاده از فضای هوایی کشورهای دیگر و بویژه عربستان به عنوان همسایه جنوبی قطر برای پروازهای شرکت قطری بیشترین مشکل را ایجاد خواهد کرد. هواپیماهای این شرکت هوایی مجبور به دور کردن مسیر خود خواهند شد. امری که به معنای طولانی تر شدن زمان پرواز و هزینه های بیشتر است.

به دنبال بسته شدن فضای هوایی برخی کشورهای منطقه بر روی هواپیماهای قطری علیرضا منظری، نماینده اسبق ایران در ایکائو از احتمال افزوده شدن ۸۰ پرواز به پروازهای عبوری از آسمان ایران سخن گفته است.

آگهی

در حالی که محدودیت های حمل و نقل ایجاد شده نگرانی هایی را در مورد تامین مواد غذایی در این کشور پدید آورده است، ایران روز گذشته از آمادگی خود برای آذوقه رسانی به قطر خبر داده بود. بنا به گزارشها رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی ایران از از آمادگی تهران برای تامین مواد غذایی مورد نیاز قطر ظرف مدت ۱۲ ساعت خبر داده است.

What a flight from Ethiopia to Qatar looks like when you can’t use the airspace of Saudi Arabia or UAE. pic.twitter.com/EweqN4eZsv

— Jon Ostrower (@jonostrower) June 6, 2017

تداوم صدور گاز طبیعی مایع

قطر بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی مایع (ال ان جی) به شمار می رود. صدور گسترده گاز طبیعی مایع که درآمد سرانه ۱۳ هزار دلاری قطر را رقم می زند، موقعیت متفاوتی را برای این کشور در جمع شورای همکاری کشورهای حاشیه خلیج فارس پدید آورده است.

قطر با وجود تنش دیپلماتیک اخیر با عربستان، امارات متحده عربی و بحرین همچنان به خط صادرات گاز خود دسترسی خواهد داشت. به گفته تحلیلگران قطر همچنان با استفاده از آبهای دریایی خود و عمان امکان ادامه صادرات گاز طبیعی مایع را خواهد داشت. مهمترین خریداران گاز طبیعی قطر در آسیا هستند.

Saudi Arabia’s feud with Qatar has a 22-year history rooted in gas https://t.co/snATVP14gjpic.twitter.com/kPd3qpwszU

— Bloomberg (@business) June 6, 2017

تبعات تنش دیپلماتیک بر جام جهانی سال ۲۰۲۲

آگهی

تصمیم هماهنگ چند کشور منطقه در قطع ارتباط دیپلماتیک با قطر برگزاری موفقیت آمیز جام جهانی فوتبال سال ۲۰۲۲ میلادی در این کشور را در هاله ای از ابهام قرار داده است. برنامه ریزی برای برگزاری جام جهانی در قطر پروژه ای چند میلیارد دلاری است که شامل ساخت ۹ ورزشگاه و زیرساختهای گسترده و متعدد در این کشور می شود.

کمیته عالی مسئول برگزاری این مسابقات تاکنون واکنشی رسمی به تحولات دیپلماتیک منطقه نشان نداده است اما به گفته برخی ناظران تنش های اخیر بزرگترین چالشی است که قطر تاکنون برای برگزاری جام جهانی با آن روبرو شده است. هرچند همچنان پنج سال تا زمان برگزاری مهمترین مسابقات تیم های ملی فوتبال جهان در قطر باقی مانده است اما تبعات اقتصادی تنش های دیپلماتیک اخیر می تواند این پروژه را با چالش جدی مواجه کند.

Qatar blockade could hit state airline, al-Jazeera and World Cup https://t.co/7OG6rAuy6g

— The Guardian (@guardian) June 5, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش در رابطه کشورهای عربی با قطر بهای نفت را افزایش داد

تنش میان کشورهای عربی و قطر از کجا شروع شد؟

قطع روابط دیپلماتیک عربستان و چند کشور دیگر با قطر؛ واکنش‌ها و پیامدها