کاخ سفید؛ سفارت آمریکا فعلا به بیت‌المقدس منتقل نمی شود

کاخ سفید؛ سفارت آمریکا فعلا به بیت‌المقدس منتقل نمی شود
نگارش از امید لهبی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد که موقتا از تغییر محل سفارت این کشور در اسراییل صرف نظر کرده است. آقای ترامپ پیش‌تر گفته بود که قصد دارد محل سفارت ایالات متحده در اسراییل را از تل آویو به بیت المقدس منتقل کند.

به گفته کاخ سفید تصمیم اخیر به مدت شش ماه و به منظور افزایش بخت مذاکرات صلح اسراییلی-فلسطینی اتخاذ شده است. با این وجود شان اسپانسر، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید تاکید کرد که هیچ تردیدی بر سر اصل انتقال سفارت به بیت المقدس نیست بلکه تنها مساله زمانبندی این انتقال مطرح است.

وی همچنین گفت که این تاخیر نباید به منزله عقب نشینی آقای ترامپ از «حمایت نیرومند از اسراییل و اتحاد دو کشور» قلمداد شود.

بر اساس قانونی که در سال ۱۹۹۵ میلادی تصویب شده است سفارت آمریکا در اسراییل باید از تل آویو به بین المقدس منتقل شود با این وجود رییسان جمهوری می توانند برای مدت ۶ ماه اجرای قانون را به تعویق بیندازند. تا کنون بیل کلینتون، جورج دبلیو بوش و باراک اوباما با استفاده از اختیاراتشان در طول مدت ریاست جمهوری اجرای قانون را هر شش ماه به عقب انداختند و از انتقال سفارت به بیت المقدس خودداری کردند.

علیرغم رویه رییسان پیشین ایالات متحده به نظر می رسد آقای ترامپ قصد دارد سرانجام اجرای این قانون جنجالی را به اجرا بگذارد و سفارت آمریکا را به بیت المقدس منتقل کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهوری منتخب آرژانتین در آمریکا؛ برنامه سفر خاویر میلی چه بود؟

گاف‌های جو بایدن و دونالد ترامپ؛ سلامت نامزدها سرنوشت انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا را تعیین می‌کند؟

جنگ اسرائیل و حماس یک سال مانده تا رقابت احتمالی بایدن با ترامپ در انتخابات؛ نظرسنجی‌ها چه می‌گویند؟