کشف ۷۰ کیلوگرم «مخدر جهادی» به مقصد عربستان در فرودگاه پاریس

کشف ۷۰ کیلوگرم «مخدر جهادی» به مقصد عربستان در فرودگاه پاریس
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ماموران گمرگ فرانسه در فرودگاه «شارل دو گل» پاریس، ۱۳۵ کیلوگرم قرص موسوم به «مخدر جهادی» کشف و ضبط کرده اند و می گویند مقصد نهایی ۷۰ کیلوگرم از این محموله عربستان سعودی بوده است.

بر اساس این خبر که روز سه شنبه ۳۰ مه رسانه ای شد قرص های کشف شده که گونه ای از آمفتامین است و با نام‌های کاپتاگُن، بیوکاپتُن یا فیتُن شناخته می شود اما نام «مخدر جهادی» بر آن نهاده شده است در جنگ داخلی سوریه توسط جنجگویان مصرف می شود.

مقام های فرانسوی می گویند که در ۴ ژانویه سال جاری تعداد ۳۵۰ هزار قرص کاپتاگُن به وزن ۷۰ کیلوگرم را کشف و ضبط کردند که در بین قالب های صنعتی صادراتی از لبنان جاسازی شده بود.


یافته های مقامات فرانسوی حاکی است مقصد این محموله به ظاهر جمهوری چک اما در واقع با گذر از ترکیه، عربستان سعودی بوده است.

ماموران گمرک فرودگاه شار دو گل فرانسه بار دیگر در دوم فوریه ۶۷ کیلوگرم دیگر از قرص های کاپتاگُن را کشف و ضبط کردند که در قالب های فولادی جاسازی شده بود.


جنگجویانی که تجربه مصرف کاپتاگُن را دارند می گویند که این قرص مخدر به آنها کمک می کند تا روزهای متمادی بیدار بمانند. آنها می گویند خاصیت دیگر این قرص ایجاد بی تفاوتی و بی احساسی است تا در کمال بی‌خیالی محض از قتل و کشتار ابایی نداشته باشند.

نظامیان و نیروهای وفادار به دولت سوریه، و گروه های اسلامگرا و افراطی دیگری را به استفاده از قرص های موسوم به «مخدر جهادی» متهم می کنند.

به گفته برخی از پزشکان مصرف قرص های کاپتاگُن که بین ۵ تا ۲۰ دلار به فروش می رود در بین مردم عادی سوریه رو به افزایش است.

کاپتاگُن، بیوکاپتُن یا فیتُن برای اولین در دهه ۶۰ قرن بیستم در غرب برای درمان بیش-فعالی، نوعی از اختلالات خواب موسوم به نارکولپسی یا حمله خواب و افسردگی تولید شد اما در دهه ۸۰ میلادی مصرف آن در بسیاری از کشورها به دلیل خاصیت اعتیادآورش ممنوع و تجویزش برای مصارف پزشکی غیرقانونی اعلام شد.

گفته می شود تولید این قرص به فرض داشتن دانش پایۀ علم شیمی ارزان و ساده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه با اوج‌گیری دوباره کرونا برنامه واکسیناسیون عمومی را آغاز کرد

تجمع در پاریس برای درخواست آزادی یک شهروند فرانسوی که در ایران زندانی است

شش زن مهاجر با ارسال پیام برای خبرنگاران از داخل یک کامیون یخچال‌دار نجات یافتند