انفجاری مهیب در کابل ده‌ها کشته و صد‌ها زخمی برجای گذاشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انفجاری مهیب در کابل ده‌ها کشته و صد‌ها زخمی برجای گذاشت

انفجار خودروی بمبگذاری شده در پایتخت افغانستان ده‌ها کشته و صد‌ها زخمی برجای گذاشت. درباره تعداد دقیق تلفات این حادثه مرگبار گزارش‌های متناقضی منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز این انفجار مهیب دست‌کم ۹۰ کشته و حدود چهارصد مجروح برجای گذاشته است.

همزمان ریاست امنیت ملی افغانستان با انتشار بیانیه ای گفته است که «شبکه حقانی در تبانی با سازمان استخبارات پاکستان این حمله را برنامه ریزی کرده است».

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

حادثه بامداد چهارشنبه در مرکز کابل رخ داد، منطقه‌ای که کاخ ریاست جمهوری و سفارتخانه‌ها در آن واقع شده است. گفته می شود مقدار زیادی مواد منفجره در یک تانکر آب جاسازی شده بود.

شدت انفجار به حدی بوده که به گفته شاهدان عینی موجب فرو ریختن شیشه‌های ساختمان‌ها در صدها متری محل حادثه شده است.

به گفته بشیر مجاهد، سخنگوی پلیس افغانستان مشخص نیست این بمبگذاری چه کسانی را می خواسته هدف قرار دهد. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته است.

در پی قدرت گرفتن بیشتر طالبان در افغانستان، خشونت‌ها در کشور طی سال جاری میلادی افزایش یافته است. از سال ۲۰۱۴ و خروج بیشتر نیروهای نظامی بین‌المللی از افغانستان طالبان به تدریج بر نفوذ خود در این کشور افزوده و در حال حاضر گفته می‌شود کنترل نزدیک به ۴۰ درصد مناطق افغانستان را در اختیار دارد.

با توجه ادامه وخامت اوضاع امنیتی در افغانستان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا باید به زودی در مورد اعزام بین سه تا پنچ هزار نیروی نظامی به این کشور تصمیم بگیرد.

گزارش لحظه به لحظه این پیامدهای این انفجار:

Afghanistan blast