کابل در شوک حمله مرگبار

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کابل در شوک حمله مرگبار

در پی انفجاری مرگبار در قلب کابل، بار دیگر هراس و وحشت بر ساکنان پایتخت افغانستان سایه افکنده است.

تعداد قربانیان انفجار خودروی بمبگذاری شده به دست‌کم ۹۰ کشته رسید. این انفجار مهیب بامداد چهارشنبه، پنجمین روز ماه رمضان رخ داد و در جریان آن بیش از ۳۵۰ نفر هم زخمی شده‌اند. مصدومان حادثه که اغلب غیرنظامیان هستند به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی انتقال یافته‌اند.

مقام‌های افغانستان از نیاز فوری مصدومان به خون خبر داده‌ و از مردم خواسته‌اند تا برای اهدای خون به مراکز درمانی مراجعه کنند.

شدت انفجار به حدی بوده که به گفته شاهدان عینی موجب فرو ریختن شیشه‌های ساختمان‌ها در صدها متری محل حادثه شده است.

انفجار در منطقه‌ای رخ داده که کاخ ریاست جمهوری و سفارتخانه‌ها در آن واقع شده‌اند. به گفته وزارت خارجه ترکیه ساختمان سفارتخانه این کشور در جریان این حادثه آسیب دیده اما کارکنان آن صدمه ندیده‌اند.

مواد منفجره در یک تانکر آب جاسازی شده بود و هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته و مشخص نیست چه کسانی هدف این بمب‌گذاری بوده‌اند.

طالبان در بیانیه‌ای ضمن رد کردن دست داشتن در این حمله گفته هر حمله ای را که غیرنظامیان را هدف قرار دهد، محکوم می کند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی جمهوری اسلامی افغانستان ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان این حمله تروریستی را محکوم کرده است.

ارگ ریاست جمهوری هم در واکنش به این بمب‌گذاری گفته که: «دشمنان مردم افغانستان بار دیگر به جنایت دست زدند و مردم بیگناه را در ماه مبارک رمضان به خاک و خون کشاندند.»