واکنش های بین المللی به حمله تروریستی در کابل

واکنش های بین المللی به حمله تروریستی در کابل
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دست کم ۹۰ نفر بامداد چهارشنبه در پی انفجار خودرویی بمب گذاری شده در کابل، پایتخت افغانستان کشته و بیش از ۳۶۰ تن دیگر نیز زخمی شدند.

آگهی

انفجار بیش از پانصد کیلوگرم مواد منفجره که درون تانکری جاسازی شده بود محله ای در مرکز کابل را که کاخ ریاست جمهوری و سفارتخانه های خارجی در آن واقع شده است به لرزه انداخت.

در این حمله که هنوز هیچ گروهی مسئولیت آنرا بر عهده نگرفته آسیب هایی به ساختمان سفارتخانه های ترکیه، چین، فرانسه و آلمان وارد آمده است.


بر اساس گزارش ها نگهبان افغان سفارت آلمان در این حمله کشته شده و دو کارمند این سفارتخانه نیز مجروح شده اند.

خبرگزاری ها همچنین اعلام کرده اند که پرواز هواپیمای چارتری که قرار بود مهاجران رانده شده افغان را از آلمان به کشورشان بازگرداند پس از اعلام این حمله لغو شده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در واکنش به این انفجار ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان گفت: «بار دیگر مشخص شد که تروریسم هیچ مرزی نمی شناسد و هر کس را چه در منچستر، برلین، پاریس، استانبول، سن پترزبورگ و یا در کابل هدف قرار می دهد. ما در طول مرزهای خود در این رنج و درد سهیم و در عزم خود متحد هستیم. همه ما به حقوق مدنی، آزادی و شان انسانی در اروپا، آمریکا، آفریقا و نیز افغانستان اعتقاد داریم و تا دستیابی به پیروزی به مبارزه با تروریست ها ادامه خواهیم داد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز ضمن محکوم کردن این حمله و همدردی با قربانیان گفت: « چین با هرگونه اعمال تروریستی در همه اشکالش مخالف است و آماده همکاری با افغانستان و جامعه بین الملل برای مبارزه با تروریسم است. تا آنجا که می دانیم، انفجار خساراتی به ساختمان سفارت چین وارد آورده اما خوشبختانه همه کارکنان سفارت صحیح و سالم هستند.»

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران انفجار کابل را محکوم و اعلام کرد: «حملات تروریستی در هر کجا و از جانب هر گروه و تحت هر بهانه‌ای، اقدامی سبعانه و مذوم و مردود است و باید با شدت تمام محکوم و بدان پاسخ داده شود.»

تاکنون روسیه، پاکستان، امارات متحده عربی، قطر و نیز چند کشور دیگر جهان انفجار تروریستی کابل را محکوم کرده اند.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو در توئیتی ضمن محکوم کردن این حمله تاکید کرد که این سازمان در کنار افغانستان در جنگ علیه تروریسم ایستاده است.

آگهی

پاپ فرانسوا رهبر کاتولیک های جهان نیز در پیامی انفجار کابل را حمله ای توام با خشونت و بربریت خوانده و با قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان دو سالگی سقوط کابل را جشن گرفت؛ ذبیح‌الله مجاهد: شکرگزار این فتح عظیم هستیم

نگرانی، آسایش خاطر، ناامیدی و غرور؛ افغان‌ها دوره دو ساله سلطه طالبان را چگونه سپری کردند؟

نیروهای طالبان در حمله شبانه دو عضو داعش را در کابل از پای درآوردند