بازرسی حجاب کارمندان ادارات از تیرماه

بازرسی حجاب کارمندان ادارات از تیرماه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

به گزارش روزنامه خراسان برخی استانداری‌های ایران به مدیران محلی ابلاع کرده اند که از تیرماه سال جاری بازرسی از ادارات استانی و شهرستانی در حوزه عفاف و حجاب از سوی گروههای بارسی «ستاد صیانت استان» اغاز می شود.

خراسان نوشته است که این بازرسی بر مبنای برنامه ستاد مرکزی صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی وزارت کشور در سال ۹۶، اجرا می شود و شامل کارمندان دولت، کارمندان دانشگاهها و بانک‌های خصوصی و دولتی خواهد شد.

خبرگزاری مهر توئیت کرده است که وزیر کشور در ادارات گشت ارشاد راه می اندازد.


دستور العمل برنامه‌های ۱۰ گانه درون سازمانی ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در دستگاههای اجرایی در سال ۱۳۹۴ از سوی ستاد مرکزی صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی وزارت کشور ابلاغ شد.

در این دستورالعمل در بخش تعیین حدود پوشش کارکنان زن آمده است: «چادر یا مانتوی غیرچسبان با آستین ­بلند تا زیر زانو و بدون علایم، شلوار پارچه­ ای، مقنعه بلند (به طوری که تمام سر، موها و نواحی گردن پوشیده شود) با رنگ­های متعارف بدون زینت و زیورآلات و عدم استفاده از هرگونه لوازم آرایشی.»

برای کارمندان مرد نیز اجتناب از پوشیدن تیشرت، پیراهن تنگ با آستین کوتاه و وشلوار تنگ یا جین عنوان شده است.

در این دستوالعمل از ادارات خواسته شده است تدابیر مناسب برای جداسازی محیط بانون از جمله: «محل کار، سرویس ایاب و ذهاب و غذاخوری، در را ستای کاهش اختلاط و سالم ­سازی روابط بین کارکنان زن و مرد به استناد مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی» بکار گرفته شود.

از دیگر موارد مورد تاکید در این دستوالعمل خودداری از به کارگیری بانوان در پست‌های سازمانی پرازدحام ویژه آقایان و حتی المقدور در نوبت کار شبانه توصیه شده است و درخواست شده تا از زنان ترجیحا بعنوان منشی یا مسئول دفتر استفاده نشود. در بخش هایی از این دستورالعمل مجموعه تدابیری برای پاسخگویی به شبهات کارکنان درباره حجاب مورد تاکید قرار گرفته است و با تاکید بر «دعوت از مشاورین متاهل، متاهل و آشنا به آموزه‌های دینی» خواستار «استفاده از اساتید و شخصیت­‌های مجرب، فاضل و خوش بیان حوزوی و دانشگاهی مورد تأیید دستگاه­‌های ذیربط و پاسخ به سوالات و شبهات مربوط به عفاف و حجاب» شده است. تشویق‌های سازمانی برای کارکنان محجبه از جمله ترفیعات اداری و هدایا و «ارشاد و راهنمایی متخلفین و متمردین» و تذکر شفاهی و کتبی و معرفی به هیات‌های تخلفات اداری در صورت عدم رعایت حجاب اسلامی، از دیگر بخش‌های این دستوالعمل است.

انتشار این خبر در شبکه های اجتماعی با واکنش منفی کاربرانی مواجه شده است که در جریان انتخابات ریاست جمهوری از حسن روحانی حمایت کردند.


هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا ۲۰ هواپیما در امتداد آسمان ایران از مسیر خود منحرف شدند؟

هم‌پیمانی با قدرت‌های نوظهور اقتصادی؛ عضویت در بریکس چه دستاوردی برای ایران دارد؟

سازمان ملل خطاب به ایران: قانون تحقیرآمیز و سرکوب‌کننده عفاف و حجاب را لغو کنید