زنگنه: مایل به همکاری با شرکتهای بزرگ نفتی آمریکایی هستیم

زنگنه: مایل به همکاری با شرکتهای بزرگ نفتی آمریکایی هستیم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران در حاشیه نشست ۱۷۲ اوپک در گفت و گو با خبرنگاران از تمایل وزارت نفت ایران برای همکاری با شرکتهای بزرگ نفتی آمریکایی خبر داد و تاکید کرد که ایران برای این همکاری هیچ محدودیتی ندارد.

او همچنین ضمن دعوت از این شرکتها تاکید کرد که مشکل حضور آنها محدودیت های موجود در مقررات اجرایی دولت آمریکا است.

آقای زنگنه همچنین با اشاره به نتیجه انتخابات اخیر ایران اظهار داشت که «زمان تغییرسیاستهای آمریکا در برابر ملت ایران است.»

#Zanganeh talk about European and US oil Companies in the #OPEC#OOTTpic.twitter.com/za9Fbe2n4d

— Reza Zandi (@R_Zandi) May 25, 2017

توتال: توافق توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را تا پیش از تابستان نهایی می کنیمپاتریک پویان، مدیر عامل شرکت نفتی توتال فرانسه اعلام کرد، این شرکت توافق با ایران برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را تا پیش از تابستان امسال نهایی خواهد کرد.

نمایندگان شرکت توتال در حاشیه نشست اوپک در شهر وین اتریش دیداری با بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران داشتند. آقای زنگنه در جمع خبرنگاران گفته بود که در مراحل پایانی قرارداد با توتال هستیم و این شرکت یک بانک خارجی را برای تامین مالی پیدا کرده است. وی اما از بیان نام این بانک خارجی خودداری کرد.

شرکت نفتی توتال ماه نوامبر سال ۲۰۱۶ (آبان ماه امسال) موافقتنامه اصولی طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را با شرکت ملی نفت ایران امضا کرد.

این قرارداد در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی ایران با قراردادهای نفتی با کنسرسیومی متشکل از توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین و پتروپارس ایران امضا شده است.

ارزش موافقتنامه اصولی طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی چهار میلیارد و ٨٠٠ میلیون دلار است که با اجرای آن روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب به ظرفیت برداشت ایران از این میدان گازی مشترک با قطر افزوده می شود.

با برداشته شدن بخشی از تحریم ها علیه ایران، بسیاری از شرکتهای نفتی بزرگ ایران بار دیگر به سمت پروژه های نفت و گاز در ایران خیز برداشته اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عفو بین‌الملل: جمهوری اسلامی از تجاوز به عنوان ابزار سرکوب معترضان «زن، زندگی، آزادی» استفاده کرد

آیا وزیر خارجه عمان در سفر به تهران حامل پیام آمریکا برای ایران بود؟

پیروز مجتهدزاده: جمهوری اسلامی در قبال حماس باید کاری را بکند که پادشاه سابق در مورد اسرائیل کرد