Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سلامت بیش از ۲۴ میلیون کودک در خاورمیانه و شمال آفریقا در معرض خطر

سلامت بیش از ۲۴ میلیون کودک در خاورمیانه و شمال آفریقا در معرض خطر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

خشونت‌ها در خاورمیانه و شمال آفریقا سلامت ۲۴ میلیون کودک را در کشورهای درگیر جنگ در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به خطر انداخته است. این کشورها شامل یمن، سوریه، نوار غزه، عراق، لیبی و سودان می‌شوند. خسارت‌های وارده به زیرساخت‌ها در این کشورها کودکان را از دسترسی به خدمات اولیه درمانی محروم کرده است. آسیب‌های وارده به شبکه بهسازی و آبرسانی موجب شیوع بیماری‌های مسری از طریق آب شده است. علاوه براین، امکانات پیشگیرانه ناکافی و کمبود مواد غذایی هم موجب نارسایی در امر کمک‌رسانی به کودکان نیازمند شده است.

به گفته گیرت کاپلر، مدیر منطقه ای یونیسف در خاورمیانه و آفریقای شمالی «خشونت‌ها سامانه بهداشت و سلامت را در کشورهای درگیر مختل و ادامه زندگی کودکان را با تهدید روبرو کرده است.» به گزارش یونیسف علاوه بر بمباران، گلوله‌باران و انفجارها تعداد زیادی از کودکان در سکوت محض و به علت ابتلا به بیماری جان می دهند، حال آنکه به راحتی قابل درمان هستند.

یونیسف در گزارشی به تشریح وضعیت کودکان در کشورهای مذکور پرداخته که در ادامه بطور مختصر به آنها اشاره می شود.

یمن : نیازی فوری ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار کودک به کمک‌‌های اولیه
بنا به گزارش یونیسف، دو سال جنگ داخلی یمن را به ورطه قحطی کشانده و کشور را با یکی از بحرانی‌ترین وضعیت‌های انسانی در جهان روبرو کرده؛ وضعیتی که با سوءتغذیه شدید در میان کودکان همراه بوده است. این گزارش در ادامه می افزاید که آلودگی منابع و ذخایر آب کشور و راهیابی فاضلاب به این ذخایر شیوع وبا را به همراه داشته و طی ماه‌های اخیر موجب مرگ ۳۲۳ نفر شده است. بیش از دو سوم جمعیت کشور هم آب ناسالم می نوشند. از سوی دیگر مراکز درمانی در یمن با ازدحام بیمار روبرو هستند و به علیت کمبود آب آشامیدنی، امکانات پزشکی و دارو قادر به پاسخگویی به بیماران نیستند.

سوریه : ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار کودک به کمک فوری نیاز دارند
به گزارش یونیسف بیش از دو میلیون کودک در مناطقی زندگی می کنند که به کمک‌های انسان‌دوستانه یا دسترسی ندارند و یا دسترسی به آن با دشواری ممکن است. همچنین کودکان زیادی از دسترسی به امکانات اولیه پزشکی از جمله واکسیانسیون محروم هستند. حملات به بیمارستان‌ها و دیگر مراکز درمانی موجب تخریب و تعطیلی بخشی از آنها شده و باقیمانده هم با کمبود نیروی انسانی و امکانات و تجهیزات پزشکی به کار خود ادامه می‌دهند. با ادامه این وضع سایه شیوع دوباره فلج اطفال همچنان بر این کشور سایه افکنده است.

عراق‌ : ۵ میلیون و یکصد هزار کودک در انتظار کمک‌های فوری
امکانات آبرسانی به اردوگاه آوارگان در حومه موصل با محدودیت‌هایی روبروست، بویژه با هر روزه خانواده‌های جدیدی وارد این اردوگاه می‌شوند که کودکان اغلبشان از سوء تغذیه رنج می‌برند. بر اساس برآورد یونیسف طی هفت ماه گذشته دسترسی ۸۵ هزار کودک در شرق موصل به کمک‌های بشردوستانه و خدمات درمانی قطع شده است.

سودان : دو میلیون و ۳۰۰ هزار کودک در انتظار کمک‌های فوری
طی هشت ماه گذشته و در مناطق جنگ‌زده کشور بیش از ۸۰۰۰ مورد ابتلا به اسهال گزارش شده است. این آمار همچنین شامل مناطقی می‌شود که میزبان تعداد زیادی پناهجو از سودان جنوبی هستند.

نوار غزه : یک میلیون کودک نیازمند کمک فوری
با بسته شدن مرکز توزیع برق و در پی آن قطع و ضعیف شدن جریان آب سرانه توزیع آب به ۴۰ لیتر در روز رسید، یعنی کمتر از نصف استانداردهای بین المللی. ایستگاه‌های تصفیه فاضلاب در حال حاضر ۱۰۰ هزار متر مکعب فاضلاب را روانه دریا می کنند؛ موضوعی که خطر ابتلا به بیماری‌های قابل انتقال از طریق آب را افزایش می‌دهد. از سوی دیگر در نوار غزه تنها ۱۴ بیمارستان خدمات پزشکی ضروری را ارائه می‌دهند.

لیبی : ۴۵۰ هزار کودک به کمک‌های فوری نیاز دارند
سال گذشته در لیبی ۲۰ حمله به مراکز درمانی صورت گرفته است. از آغاز درگیری‌ها در این کشور در سال ۲۰۱۱ برنامه واکسیناسیون با مشکلات زیادی روبرو شده است. بدون کمک مالی جدید، امکان واکسینه کردن بیش از یک میلیون و سیصد هزار کودک در برابر سرخک و سرخجه وجود ندارد و سایر کودکان هم با خطر شیوع بیماری‌های مسری و بالقوه کشنده روبرو هستند.

در پایان این گزارش، یونیسف خواسته تا از نهادهای فعال در حوزه بشردوستانه خواستار کمک‌های بیشتری شده است. گفته می شود این نهاد بین‌المللی تنها یک سوم کمک‌های مالی مورد نیاز در زمینه سلامت، تغذیه و آب و فاضلاب را دریافت کرده است.

یونیسف از طرف‌های درگیر در هر کشور هم خواسته تا هر چه سریعتر به حملات علیه مراکز درمانی پایان دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمایت «آهنین» بایدن از اسرائیل در برابر حمله ایران؛ آمریکا از طریق ۴ کشورعربی به تهران هشدار داد

بایدن و شبه‌نظامیان طرفدار ایران؛ نقش دیپلماسی و تصمیمات نظامی آمریکا در پاسخ به حملات چیست؟

رئيس سازمان سیا: کلید امنیت اسرائيل و منطقه مواجهه با ایران است