ناتو در زمینه اعزام هزاران نیروی نظامی به افغانستان تصمیم می گیرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ناتو در زمینه اعزام هزاران نیروی نظامی به افغانستان تصمیم می گیرد

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو تا ماه آینده در زمینه اعزام هزاران نیروی نظامی به افغانستان تصمیم می‌گیرد.

ینس استولنبرگ، دبیرکل ناتو روز چهارشنبه در جریان یک نشست خبری در بروکسل اوضاع امنیتی افغانستان را چالش‌برانگیز خواند و گفت: «فرماندهان نظامی ما خواهان افزایش تعداد نیروها در خاک افغانستانند. ما در حال بررسی موضوع هستیم و ماه آینده در این باره تصمیم خواهیم گرفت.»


در صورت تصمیم‌گیری ناتو احتمالا هزاران نیروی نظامی روانه افغانستان خواهند شد.

بیشتر نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان با پایان ماموریتشان در سال ۲۰۱۴ خاک این کشور را ترک کردند. گفته می‌شود در پی آن اوضاع امنیتی در افغانستان که تنها شصت درصد از درصد خاک آن در کنترل دولت است رو به وخامت گذاشته و نیروهای محلی از نا‌امنی‌های موجود رنج می‌برند.

ناتو از مسکو خواست از روند صلح در افغانستان پشتیبانی کند

از سوی دیگر دبیر کل ناتو از مسکو خواسته تا از روند صلح در افغانستان به رهبری این کشور پشتیبانی کند.


در همین ارتباط مدیر آژانس اطلاعات دفاعی ایالات متحده آمریکا با اشاره به در اختیار داشتن شواهدی مبنی بر حمایت روسیه از شبه‌نظامیان طالبان گفت که «دیده نشده که سلاح یا پول به طالبان ارسال شود.»

هفته گذشته رئیس پلیس افغانستان ژنرال عبدالرازق گفته بود که برخی کشورهای منطقه ماشین جنگی طالبان را روشن نگه می‌دارند تا با ادامه منازعات در کشور منافع خود را دنبال کنند. او از پاکستان، ایران و روسیه نام برده که با حمایت مالی و تجهیزاتی از طالبان و دیگر شبه‌نظامیان در راستای منافع خود تنور منازعات را گرم نگه می‌دارند.

در مقابل سفارت روسیه در کابل ادعاها در زمینه کمک مالی به شبه‌نظامیان طالبان را رد کرده است.


ماه گذشته هم فرمانده آمریکایی نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان عنوان کرده بود که نمی‌تواند گزارش‌های مرتبط با حمایت روسیه از طالبان از جمله کمک تسلیحاتی به این گروه را تکذیب کند.