شلیک پلیس بحرین به روی معترضان شیعه دستکم پنج کشته بر جای گذاشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شلیک پلیس بحرین به روی معترضان شیعه دستکم پنج کشته بر جای گذاشت

در جریان شلیک پلیس بحرین به روی معترضان شیعه در نزدیکی خانه شیخ عیسی قاسم معروفترین روحانی شیعه این کشور در روستای الدراز، دستکم پنج نفر کشته شدند.

برخی خبرگزاری ها تعداد کشته شدگان درگیری های روز گذشته را شش تن عنوان کرده اند. بیش از ۲۸۰ نفر هم توسط نیروهای امنیتی بحرین بازداشت شده اند و این در حالیست که از سرنوشت شیخ عیسی قاسم اطلاعی در دست نیست. پیش تر برخی خبرگزاری ها نام این روحانی شیعه را در بین بازداشتی ها اعلام کرده بودند.

حامیان شیخ عیسی قاسم روز سه شنبه در حمایت از وی در نزدیکی خانه اش تجمع کرده بودند. به گزارش خبرگزاری فرانسه چندین نفر نیز در اثر این تیراندازی ها زخمی شده اند. بنا بر گزارش ها معترضان نیز با پرتاب سنگ با پلیس مقابله کردند.

ابتسام السائغ فعال حقوق بشر از روستای بانی جمرا در نزدیکی روستای الدراز به رویترز گفته است که او صدای شلیک نیروهای پلیس را شنیده است.

شیخ قاسم روز یک شنبه ۲۱ ماه مه به جرم فساد و پولشویی به یک سال حبس تعلیقی و پرداخت ۱۰۰ هزار دینار بحرینی (۲۶۵ هزار دلار) محکوم شد. بحرین سال گذشته شیخ قاسم را سلب تابعیت کرده بود.


دیده بان حقوق بشر عملیات پلیس در روستای الدراز را محکوم کرده است.

وزیر کشور بحرین گفته است که پلیس عملیاتی امنیتی را در روستای الدراز برای حفاظت از امنیت و نظم عمومی آغاز کرد چرا که این روستا به بهشت فراریان تبدیل شده بود.


این حادثه دو روز بعد از ملاقات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با پادشاه بحرین در ریاض رخ می دهد. بحرین پایگاه اصلی ناوگان شماره ۵ نیروی دریایی آمریکا در منطقه است و بزودی پذیرای پایگاه دائمی نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا خواهد بود.

بحرین از سال ۲۰۱۱ که نیروهای امنیتی اعتراضات شیعیان این کشور را که خواستار پادشاهی مشروطه در کشور بودند، سرکوب کرد دستخوش ناآرامی است. بحرین برای سرکوب این ناآرامی ها از نیروهای نظامی عربستان سعودی کمک گرفت.


اکثریت جمعیت بحرین را مسلمانان شیعه تشکیل می دهند اما حاکمیت این کشور در دست خاندان آل خلیقه سنی مذهب است.

حاکمیت بحرین رهبران شیعه این کشور را متهم می کنند که با ایران در ارتباط هستند، اتهامی که رهبران شیعه این کشور رد می کنند.