Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

شمارش معکوس برای انتخابات ایران؛ آنچه گذشت

شمارش معکوس برای انتخابات ایران؛ آنچه گذشت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک روز قبل از انتخابات ایران، آنچه گذشت

انتقاد وزیر کشور از رئیس شورای مرکزی جمنا

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور طی نامه ای در پاسخ به انتقاد محمد حسین رحیمیان رئیس شورای مرکزی جمنا، در مورد برخی تخلفات انتخاباتی در روستاها، ضمن توضیح مساله از سکوت او در مقابل تخلفات انتخاباتی بزرگ جمنا انتقاد کرد.

وزیر کشور در نامه خود از جمله آورده است: «در حیرتم که چگونه برخی از تخلفات بزرگ انتخاباتی را که با کمال تأسف از سوی برخی از همراهانتان در تشکل سیاسی که مسؤولیت آن را به عهده دارید انجام شده است،‌ از قبیل استفاده کاملاً یکجانبه ‌و تبلیغاتی و البته غیر قانونی و غیر اخلاقی از رسانه‌های پرمخاطبِ برخوردار از بیت المال را رها کرده و بلکه با سکوتتان تأیید کرده اید،‌ لکن یک موضوع ساده و بلکه کم اهمیت مثل حضور جانبدارانه یک دهدار در یک روستای استان قزوین را که صحت و سقم آن حتی بر شخص جنابعالی هنوز اثبات نشده و قانوناً و اخلاقاً شایسته بود از طرق اداری پیگیری شود، علی رئوس الاشهاد دنبال می فرمائید؟!»

معاون قضایی دادستان کل کشور: مسدود کردن ارسال پیامک انبوه غیر قانونی است

در حالی که یک مقام مسئول وزارت ارتباطات اعلام داشته است که در راستای منع قانونی تبلیغات انتخاباتی و با توجه به دستور ستاد انتخابات کشور، ارسال کلیه پیامک های انبوه تا پایان زمان برگزاری انتخابات متوقف شده است، به گزارش تسنیم، خرم آبادی معاون قضایی دادستان کل کشور این اقدام را غیر قانونی و خودسرانه دانست. او اضافه کرده بایستی به جای جلوگیری از فعالیت ارسال سامانه های پیامک انبوه به آنها ابلاغ می کردند که تبلیغات انتخاباتی تا پایان انتخابات ممنوع است. ولی متاسفانه به جای این کار به طور خود سرانه جلوی فعالیت این سامانه ها را گرفته اند.

آقای خرم آبادی روز چهارشنبه نیز در مورد فیلتر صفحات اینستاگرامی گفت که هیچ دستوری از ناحیه مراجع قضایی و کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در خصوص فیلتر و مسدود شدن پایگاه‌ها و صفحات اینستاگرامی رسانه‌های منتقد دولت صادر نشده است.

سخنگوی شورای نگهبان: مردم در همان ساعات اولیه بر سر صندوق ها حاضر شوند

عباسعلی کدخدایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار داشت: پیشنهاد ما این است که مردم در همان ساعات اولیه اخذ رای بر سر صندوق ها حضور پیدا کنند تا ضرورتی برای تمدید ساعت رای‌گیری پیش نیاید.

استعفای ناطق نوری هنوز مورد تایید رهبر جمهوری اسلامی قرار نگرفته است

به گزارش خبرگزاری ایرنا و به نقل از یک منبع آگاه نزدیک به آقای ناطق نوری، استعفای او هنوز مورد تائید رهبری جمهوری اسلامی قرار نگرفته و ایشان منتظر اعلام نظر رهبر هستند.

این منبع آگاه با تایید استعفای علی اکبر ناطق نوری از ریاست بازرسی دفتر رهبری، درباره علت این استعفا چنین توضیح داده است: «موضوع استعفا از مدت ها قبل توسط ایشان مطرح شده بود و ایشان با توجه به حمایت های خود از دکتر روحانی و با توجه به اینکه ایشان به جد معتقدند مجموعه نهاد رهبری که در نزد مردم جایگاه والایی دارد نباید ابزار دست هیچ یک از جریانات سیاسی شود و سوء استفاده‌ سیاسی و جناحی از این نهاد و سایر نهادهای انقلابی نادرست است و انتصاب خود به دفتر مقام معظم رهبری را در تلاقی با این دیدگاه می دانست، استعفای خود را به معظم له تقدیم کردند.»

واکنش مصطفی تاج‌زاده، معاون سیاسی وزیر کشور در دولت محمد خاتمی به تحریم انتخابات

اگر #تحریم انتخابات انسدادطلبان را سر عقل می آورد من نخستین فرد می بودم که اعلام میکردم رای نمیدهم؛ چه کنم که تجربه ۴۰ساله عکس آن را میگوید.

— مصطفی تاجزاده (@mostafatajzade) May 18, 2017

نظرسنجی: روحانی در دور اول پیروز انتخابات است

آگهی

خبرگزاری ایلنا گزارش داد که بر اساس یک نظرسنجی «حسن روحانی در مرحله اول انتخابات و با کسب بیش از۶۰ درصد آرا، برای دومین بار به ریاست جمهوری اسلامی ایران می‌رسد.» مجموع شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی، ۷۱۶ زن و ۷۸۴ مرد بودند که از این بین، پاسخ‌های ۷۱۱ زن و ۷۷۷ مرد قابل اتکا برای نظرسنجی تشخیص داده شده است.


عکس: مهر

ایلنا مشخص نکرده که این نظرسنجی توسط چه نهادی تهیه شده است. این گزارش می‌افزاید: «از مجموع ۱۰۳۹ نفر شرکت‌کننده قطعی در انتخابات، ۶۵۰ نفر معادل ۵۶ /۶۲ درصد به حسن روحانی، ۲۳۴ نفر معادل ۵۲ /۲۲ درصد به ابراهیم رئیسی، ۲۵ نفر معادل ۴۱ /۲ درصد به مصطفی میرسلیم و ۳۱ نفر معادل ۹۹ /۲ درصد به مصطفی هاشمی‌طبا رای خواهند داد.»

محمد علی ابطحی، معاون پارلمانی رئیس جمهوری در دولت محمد خاتمی خطاب به ایرانیان مقیم خارج از کشور

به احترام آنهايي كه در خارج از كشور ساعتها رانندگي ميكنند تا راي به صندوق بيندازند تمام قد مي ايستيم.

— mohamad ali abtahi (@abtahi_m) May 18, 2017

همایون کاتوزیان: انتخاب روحانی تاثیر مثبتی بر اصلاح‌طلبی داشت

آگهی

محمدعلی همایون کاتوزیان، استاد دانشگاه آکسفورد درباره انتخاب حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ به مقام ریاست جمهوری می‌گوید: «با انتخاب ایشان خیلی مسائل در جو اجتماعی و اقتصادی و سیاسی به‌طور محسوسی به نسبت گذشته تغییر کرد.» وی در ادامه تصریح کرده است: «انتخاب آقای روحانی تاثیر مثبت بر جریان اصلاح‌طلبی و اعتدال گذاشت و یکی از مهم‌ترین دستاوردهایش هم برجام بود.»


عکس: ایلنا

این پژوهشگر تاریخ و علوم سیاسی که با خبرگزاری ایلنا گفت‌وگو کرده، ادامه این روند را وابسته به رفتارهای اجتماعی دانسته و می‌گوید: «این‌که آیا این روند ادامه پیدا می‌کند یا نه، من نمی‌دانم و اطلاع ندارم. یعنی موضوعی است که نمی‌توان آن را پیش‌بینی کرد. به رفتارهای اجتماعی بستگی دارد، ازجمله رای‌ دادن و به اصطلاح جهت‌گیری جامعه درباره انتخاب رئیس‌جمهور بعدی.»

جنتی: مردم از هر فرقه و مذهبی در انتخابات شرکت کنند

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان قانون اساسی که ریاست هیات مرکزی نظارت بر انتخابات را عهده‌دار است از پیروان همه فرقه‌ها و مذاهب خواست تا در انتخابات روز جمعه شرکت کنند. وی در جریان بازدید از ستاد نظارت بر انتخابات گفت:«توصیه و تاکید می‌کنم مردم از هر فرقه و مذهبی در پای صندوق‌های رای حاضر شوند چرا که خیر و شر انتخابات عاید همه خواهد شد.»

آگهی

کد انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری اعلام شد

ستاد انتخابات کشور، آگهی اسامی نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را منتشر کرد. در متن این آگهی آمده است: «در اجرای ماده ۶۰ قانون انتخابات ریاست جمهوری، اسامی نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران که صلاحیت آنان مورد تأیید شورای محترم نگهبان قرار گرفته به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر اعلام می‌شود: آقای سید مصطفی آقامیرسلیم – مشهور به میرسلیم – فرزند سیدجلال – کد نامزد ۳۳. آقای حسن روحانی – فرزند اسدالله – کد نامزد ۵۵. آقای سید ابراهیم رئیس الساداتی – مشهور به رئیسی – فرزند سیدحاجی – کد نامزد ۶۶. سید مصطفی هاشمی‌طبا – فرزند سیدابوالقاسم – کد نامزد ۸۸»

هاشمی‌طبا: کناره‌گیری نکرده‌ام

#هاشمی_طبا: از انتخابات کناره گیری نکرده ام اما به دکتر حسن #روحانی رای خواهم داد. از هم وطنان عزیز نیزدرخواست دارم همگی به ایشان رای دهند. pic.twitter.com/jQ8H4oYPld

— سیدمصطفی هاشمی طبا (@hashemitaba_ir) May 18, 2017

واکنش وزیر ارشاد اسبق به دیدار رئیسی با تتلو

باتوجه به بوسه منصور ارضي بر ساعد رئيسى و دست محبت رئيسى بر سر و شانه تتلو، الان ديگر وقت همخوانى ارضي/ تتلوست.

— سيّدعطاالله مهاجرانى (@MohajeraniSayed) May 18, 2017

هشدار رئیسی درباره «صیانت از آرا»

آگهی

ابراهیم رئیسی در آخرین بیانیه خود به احتمال «ایجاد التهاب و ناامنی» اشاره کرد. این نامزد انتخابات در بیانیه‌اش آورده است: «اخلال در امر انتخابات قطعاً محکوم است و بنده افرادی را که با رقیب هراسی و ترجیح منافع شخصی و جناحی بر منافع ملی، احیاناً قصد ایجاد التهاب و ناامنی دراین فضای پرنشاط را دارند، نصیحت می‌کنم که در برابر اراده و انتخاب مردم خاضع و تسلیم باشند؛ چرا که هر حرکتی در مقابل امواج خروشان ملت مؤمن و رشید ایران قطعاً محکوم به زوال و نابودی است.»

آقای رئیسی همچنین در ادامه آورده است: «به دستگاه‌های اجرایی، نظارتی و امنیتیِ دست‌اندرکار برگزاری انتخابات، اعتماد داریم و امیدوارم با انجام کامل و بدون اغماض وظایف قانونی خود، از رأی مردم که حقیقتاً حق‌الناس است، صیانت کنند و به احدی، اجازه دست‌درازی به امانت مردم داده نشود.»

رئیسی: به دنبال رای حلال هستیم

پرسش و پاسخ متفاوت با حجت الاسلام #رئیسی
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت نیمه شب چهارشنبه/ قطار سمنان ـ تهران pic.twitter.com/hh4TYGqAvF

— گفتن نگید (@goftan_nagid) May 17, 2017

سپاه مامور حفظ امنیت انتخابات است

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در یک نشست خبری گفت: «بسیج و سپاه نیز در کنار نیروی انتظامی مامور حفظ امنیت انتخابات هستند.» وی افزود: «پیش بینی نتیجه از سوی کاندیداها و اعلام پیروزی یا تدارک برای جشن پیروزی پیش از اعلام رسمی، تخلف انتخاباتی تلقی می‌شود و با آن بر اساس قانون برخورد خواهد شد.»

آگهی

آرای قالیباف به سبد روحانی ریخته می‌شود

آذر منصوری، عضو حزب اتحاد ملت گفت: «آقای قالیباف در مناظرات به آقای جهانگیری تاختن و او را نامزد پوششی خواندند اما اقدام خودشان برای کناره‌گیری‌اش به نفع آقای رییسی برعکس تمامیت حرف‌ها و شعارهایش بود.»


عکس: ایسنا

این عضو پیشین شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی یادآور شد: «بخشی از طبقه متوسط شهری بنا به ملاحظاتی می‌خواستند به قالیباف رای بدهند اما با کناره‌گیری او این رای‌ها به سبد روحانی ریخته می‌شود.»

خانم منصوری درباره دلیل انصراف قالیباف به ایلنا گفت: «مناظره آخر، آرای منفی قالیباف را به شدت افزایش داد به همین دلیل تصمیم گرفت که از گردونه رقابت‌ها خارج شود.»

آگهی

رییس ستاد روحانی نسبت به بروز درگیری هشدار داد

محمد شریعتمداری، رییس ستاد انتخاباتی روحانی در نامه‌ای به ستادهای سراسر کشور نوشت: «حسب اعلام وزارت کشور و همانگونه که مستحضرید، عناصر معاند همیشه به دنبال فرصت سوءاستفاده و ایجاد تنش در میان هواداران کاندیداهاى محترم هستند. انشاالله همکاران ارجمند با توجه خاص و برنامه ریزى مناسب، احتمال بروز هرنوع اختلاف یا درگیرى خصوصا در روزهاى پیش رو را از میان بردارند.»

همچنین وی در نامه دیگری آورده است: «اعلام زود هنگام نتایج انتخابات و برگزارى مراسم جشن پیروزى قبل از اعلام رسمى برخلاف قانون است. همچنین برگزارى جنش پیروزى از سوى ستادها در مکان‌هاى محصور و اخذ مجوز امکان‌پذیر می‌باشد.»

نظرسنجی: ۷۲ درصد شهروندان در انتخابات شرکت می‌کنند

تازه‌ترین نظرسنجی ایسپا وابسته به جهاد دانشگاهی از تمایل ۷۲ درصدی به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری حکایت دارد. این نظرسنجی با پرسش از ۱۴ هزار شهروند در سراسر کشور تهیه شده است.

آگهی

بر اساس نتایج نظرسنجی ایسپا ۸۳ و نیم درصد از کسانی که در انتخابات شرکت می‌کنند نامزد خود را انتخاب کرده‌ و ۱۶ و نیم درصد کسانی که قصد شرکت در انتخابات دارند نیز هنوز نامزد خود را انتخاب نکرده‌اند.

ارائه نامه انصراف جهانگیری به وزارت کشور

پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور اعلام کرد که نامه انصراف اسحاق جهانگیری نامزد انتخابات ریاست جمهوری روز چهارشنبه به وزارت کشور ارائه شده است. برابر تبصره الحاقی ماده ۵۵ قانون انتخابات ریاست جمهوری هر یک از داوطلبان ریاست جمهوری درصورت تمایل به انصراف از داوطلبی باید شخصاَ یا از طریق نماینده تام الاختیار، به صورت کتبی انصراف خود را به وزارت کشور اعلام کنند.

حمایت ۳ زندانی سیاسی از روحانی

آگهی

به گفته تقی رحمانی سه زندانی سیاسی-عقیدتی نرگس محمدى ، نسيم زرگران و نازنين زاغرى روز جمعه به روحانى راى خواهند داد. #انتخابات۹۶pic.twitter.com/TFduvUniR8

— Omid Memarian (@Omid_M) May 17, 2017

بیانیه‌ زندانیان سیاسی رجایی‌شهر

شماری از زندانیان سیاسی – عقیدتی زندان رجایی شهر کرج با انتشار بیانیه‌ای، شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را تحریم کردند.

در بیانیه این زندانیان آمده است: «هیچگونه تفاوتی بین رئیسی یعنی مجری قتل عام سال ۱۳۶۷ یا روحانی یعنی سرکوب کننده قیام ۱۸ تیر ۷۸ و قیام ۸۸ و قالیباف (‌که با رئیسی ائتلاف نموده)‌ که نماینده به قول خودشان برادران قاچاقچی در بیش از ۱۱۴ اسکله و گمرک و امثال فرودگاه پیام و …، وجود ندارد.»

همچنین ۱۳ امضاکننده این بیانیه آورده‌اند: «ما زندانیان سیاسی -‌ عقیدتی زندان گوهردشت کرج یک‌صدا و دست در دست دیگر اقشار میهن در زنجیر،‌ با تحریم این نمایش مسخره اعلام می‌نماییم، خواهان یک انتخابات آزاد زیر نظر مراجع بین‌المللی برای رسیدن به یک جامعه آزاد و مبتنی بر حاکمیت و آزادی تمامی آحاد مردم،‌ بدون هیچ‌گونه تبعیض جنسیتی و قومی،‌ دینی و …، مبتنی بر اعلامیه جهانی حقوق بشر هستیم.»

آگهی

ثبت ۵۰ تخلف انتخاباتی در استان تهران

غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران از ثبت بیش از ۵۰ مورد تخلف خبر داد. وی به میزان گفت: «شاهد بروز برخی از جرائم و تخلفات انتخاباتی و وصول شکایات و گزارش‌هایی بودیم و بیش از ۵۰ فقره از این شکایات و گزارش‌ها مواردی است که در استان تهران به ثبت رسیده است.»

رئیس کل دادگستری استان تهران افزود: «شکایات بخشی مربوط به استفاده از اموال و امکانات دولتی و عمومی به نفع برخی ازکاندیداهاست و برخی از این موارد ناظر بر مداخله و حمایت تعدادی از متولیان دستگاه‌های اجرایی از برخی از نامزدهای انتخاباتی است و تعدادی از این شکایات و گزارش‌ها نیز مربوط به مطالبی است که در رسانه‌ها و مطبوعات له یا علیه نامزدهای انتخاباتی مطرح شده است.»

۳۱۰ شعبه اخذ رای در خارج از کشور

ایرانیان جز در کانادا، عربستان سعودی و سودان در تمامی کشورهایی که در آن دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی است می‌توانند در دوازدهمین انتخابات ریاست ‌جمهوری شرکت کنند. بر اساس اعلام وزارت امور خارجه ۳۱۰ شعبه اخذ رای برای ایرانیان خارج از کشور فعال خواهد بود.

آگهی

رئیس بانک مرکزی: قیمت ارز پس از انتخابات تغییر نمی‌کند

ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به این‌که «برخی تلاش می کنند با شایعه پراکنی در جامعه به مردم القا کنند که بعد از انتخابات قیمت ارز افزایش خواهد یافت» گفت: «در شرایط موجود هیچ عاملی نمی تواند تاثیر مهم و معنی داری در شرایط با ثبات بازار ارز داشته باشد و اگر قرار باشد تزلزلی در ثبات و آرامش این بازار ایجاد شود در روزهای هیجانی قبل از انتخابات قاعدتا زمینه بروز بیشتری دارد که خوشبختانه در همین روزها نیز مانند سال های اخیر شاهد استمرار آرامش و ثبات در اقتصاد و بازار هستیم.»

میرسلیم انصراف نداده است

مصطفی میرسلیم از طریق کانال تلگرام خود خبر انصراف از رقابت انتخاباتی را تکذیب کرد.

مهندس سيد مصطفى ميرسليم در پیامی خبر انصراف را که در بیانیه حزب موتلفه درج شده بود، تکذیب کرد/منبع: کانال میرسلیم pic.twitter.com/Pz78c5DZbh

— روزنامه شهروند (@shahrvand_paper) May 18, 2017

امیرانتظام حمایتش از روحانی را تکذیب کرد

آگهی

عباس امیرانتظام، وزیر خارجه دولت موقت که نسبت به دیگر زندانیان سیاسی پس از انقلاب ۱۳۵۷ بیشترین سال‌ها را در زندان سپری کرده است با انتشار یک فایل صوتی خبر حمایتش از حسن روحانی را در انتخابات ریاست جمهوری تکذیب کرد. روز گذشته بیانیه‌ای منتشر شد که علاوه بر نام وی، امضای داود هرمیداس باوند، علی رشیدی و حسین شاه‌حسینی را پای خود داشت.

پایان مهلت تبلیغات

رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور از پایان مهلت تبلیغات خبر داد. به گفته وی زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری تا ساعت ۸ صبح روز پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت بوده است. این زمان برای انتخابات شوراها ساعت ۲۴ چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت تعیین شده بود.


عکس: مهر

شریعتمداری: درباره دیدار تتلو و رئيسی نظری نداشتم

آگهی

حسین شریعتمداری، مدیر مسوول روزنامه کیهان به فارس گفت: «درباره دیدار تتلو با جناب رئیسی هیچ اظهارنظری نداشتم و از دروغی که طرفداران آقای روحانی به من نسبت داده‌اند اصلا تعجب نمی‌کنم.»

روز چهارشنبه پس از دیدار ابراهیم رئیسی و یک آوازخوان زیرزمینی به نام تتلو که در شبکه‌های اجتماعی با اقبال زیادی مواجه است، از آقای شریعتمداری نقل شد که «حرکت آقای رئیسی بسیار اشتباه بود، دلم می‌خواست زمین دهان بازمی‌کرد اما فیلم ایشان با آن خواننده زیرزمینی را هرگز نمی‌دیدم.»

#شريعتمدارى: دیدن آقاى #رئیسی در کنار خوانتده زیرزمینی(#تتلو) حرکت بسیار اشتباهی بود. هيچگاه #اصولگرايان را تا اين حد درمانده نديده بودم. pic.twitter.com/nT5Fya0aNH

— وقایع اتفاقیه (@VaghayeDaily) May 18, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوشش زنده: ۲ روز تا انتخابات ایران

پوشش زنده: ۳ روز تا انتخابات ایران

بیانیه سه کشور اروپایی در محکومیت گام‌‌های هسته‌ای ایران؛ تهران بیانیه گروه ۷ را «مغرضانه» خواند