واکنش کره شمالی به انتقاد از آزمایش موشکی و حمایت چین از تحریم جهانی پیونگ یانگ

واکنش کره شمالی به انتقاد از آزمایش موشکی و حمایت چین از تحریم جهانی پیونگ یانگ
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

کره شمالی تازه‌ترین اقدام خود در پرتاب آزمایشی موشک را مشروع خواند. یک دیپلمات کره شمالی در ژنو این آزمایش را «عملی مشروع در جهت دفاع از خود تحت قوانین بین‌المللی» نامید و اعتراض آمریکا به این اقدام نظامی را نشانه «نقض گستاخانه حاکمیت و کرامت» کشورش دانست.

جو یونگ چوی گفت: «تا زمانی که ایالات متحده آمریکا به سیاست‌های خصمانه خود در برابر کره شمالی ادامه می‌دهد و با تهدیدات هسته‌ای باج خواهی می‌کند، کره شمالی توان دفاعی خود را تقویت خواهد کرد.»

کره شمالی روز یکشنبه گذشته یک موشک آزمایشی قوی به نام هواسونگ-۱۲ (مارس-۱۲) را پرتاب کرد که به گفته کارشناسان برد نمونه تکمیل شده آن می‌تواند به آلاسکا برسد. کیم جونگ اون، رئیس جمهوری کره شمالی از عملیات اخیر پرتاب موشک به عنوان آزمایش یک «سامانه تسلیحاتی بی نقص» نام برد که قادر است کلاهک‌های هسته‌ای سنگینی را حمل کند.


جو یونگ چوی، دیپلمات کره شمالی در ژنو

شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن آزمایش موشکی روز یکشنبه جمهوری خلق کره، از این کشور خواست کلیه آزمایش‌های موشکی خود را متوقف کند، خواسته‌ای که با پاسخ منفی دولت پیونگ یانگ مواجه شد.

اکنون قرار است شورای امنیت سازمان ملل در نشستی اضطراری به موضوع اقدامات تحریک‌آمیز کره شمالی بپردازد و احتمالا پیشنهاد وضع دور تازه‌ای از تحریم‌ها علیه این کشور را به بحث بگذارد.

گفته می‌شود چین که یکی از متحدان اصلی کره شمالی است، قصد دارد در یک اقدام تاریخی از پیشنهاد دور تازه تحریم‌ها علیه این کشور دفاع کند.

در همین اثنا کره جنوبی از توسعه تسلیحاتی سریع همسایه شمالی خود بیمناک است به طوری که وزیر دفاع این کشور می‌گوید آهنگ رشد برنامه موشکی دولت پیونگ یانگ تندتر از حد تصور است.

رئیس جمهوری جدید کره جنوبی تا یک ماه دیگر عازم آمریکاست تا از جمله درباره خطر همسایه شمالی کشورش با همتای خود دونالد ترامپ گفتگو کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره شمالی هسته‌ای شدن خود را در قانون اساسی گنجاند

قدرتمند‌ترین زن کره‌ شمالی؛ جانشین احتمالی رهبر کیست؟

رهبر کره شمالی از بمب افکن‌‌های اتمی و یک کشتی جنگی روسیه بازدید کرد