وزارت خارجه آمریکا: زندانیان بهایی وعقیدتی ایران باید آزاد شوند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وزارت خارجه آمریکا: زندانیان بهایی وعقیدتی ایران باید آزاد شوند

وزارت امور خارجه آمریکا روز یکشنبه با انتشار یادداشتی در وب سایت خود زندانی شدن رهبران بهایی در ایران را محکوم و خواستار آزادی بی قید و شرط آنان و نیز کسانی شد که با اتهامات مشابه در حبس به سر می برند.

این وزارتخانه در این یادداشت با عنوان «نُه سال زندان برای رهبران بهایی در ایران» دستگیری، محکوم و زندانی شدن آنان به «اتهام جاسوسی، توهین به مقدسات و تبلیغ علیه جمهوری اسلامی» را ناعادلانه می خواند و می نویسد که آنان «صرفا به اعتقادات و انجام آداب مذهبی خود» مشغول بوده اند و بس.

هفت نفر از رهبران جامعه بهایی ایران که وزارت امور خارجه آمریکا از آنان نام می برد و می نویسد که «به ناحق به ۲۰ سال زندان محکوم» شده و تا به امروز پشت میله های زندان هستند عبارتند از: فریبا کمال آبادی، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی، وحید تیزفهم و مهوش ثابت.

در این یادداشت ایران به خاطر پرونده هایی از این دست به نقض حقوق بشر و بی اعتنایی به آزادی های اولیه متهم و از دولت ایران خواسته می شود تا به « قوانین خود» و نیز «تعهدات بین المللی» که آزادی بیان، عقیده، مذهب و عقیده، تشکل و تجمع مسالمت آمیز برای همه افراد در ایران را تضمین می کند، پایبند باشد.