حسن روحانی برنامه انتخاباتی دولت آینده خود را اعلام کرد

حسن روحانی برنامه انتخاباتی دولت آینده خود را اعلام کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حسن روحانی پنجشنبه شب و همزمان با گفتگوی ویژه انتخاباتی خود در شبکه دو تلویزیون جمهوری اسلامی ایران، برنامه خود برای دولت دوازدهم را نیز منتشر کرد. این برنامه شامل یک مقدمه و ۸ بخش است و در هر بخش ضمن توضیح مفصل در مورد مشکلات و چالش ها، برخی راه حل ها نیز ارائه شده است.

رهبر جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ضمن هشدار در مورد تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از آن ها خواست که به طور مشخص برای مشکلات اقتصادی و بیکاری در کشور راه حل ارائه کنند و مراقب باشند که گسلهای اعتقادی، جغرافیایی، زبانی و قومی در کشور را تحریک نکنند. او نسبت به خطر آشوب و فتنه در جریان انتخابات نیز هشدار داد و گفت در این صورت انتخابات به ضرر جمهوری اسلامی تمام خواهد شد.

اگرچه به نظر برخی تحلیلگران، هشدارهای علی خامنه ای، رهبر ایران، با توجه به آنچه در دو مناظره انتخاباتی قبلی گذشت، بیشتر متوجه رویکرد آقای روحانی در مناظره ها بود، اما در برنامه منتشر شده رئیس جمهوری ضمن توجه بیشتر به مشکل بیکاری و چالش های اقتصادی، بار دیگر از سیطره نگاه سلیقه ای و امنیتی بر حوزه فرهنگ و نیز فرسایش سرمایه اجتماعی و اعتماد بین مردم و حاکمیت اتتقاد شده است.

در مقدمه برنامه حسن روحانی به تفاوت و تنوع فرهنگی و قومی و مذهبی در کشور اشاره شده و آمده است که این تفاوت و تنوع باید به رسمیت شناخته شود. در این برنامه ضمن دفاع از توافق برجام و پیآمدهای مثبت آن در فراهم کردن بسترها و شرایط مساعد برای اصلاحات ساختاری در اقتصاد ایران، از وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی به عنوان عامل مهمی در رشد کم و پرنوسان اقتصادی انتقاد شده است.

در برنامه آقای روحانی در مورد معضل بیکاری نیز یکی از عوامل اصلی بالا بودن نرخ بیکاری در میان جوانان تحصیل کرده و بخصوص زنان، «همزمان شدن دوران تحصیل، اشتغال و ازدواج جمعیت حاصل از انفجار جمعیتی دهه ۱۳۶۰ با اوج دوران عملکرد بد اقتصادی ایران در نیمه دوم دهه ۱۳۸۰» ذکر شده است.

حسن روحانی از دیگر نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خواسته است تا آنها نیز برنامه های خود را برای دولت آینده اعلام کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟

ادعای مقام ایرانی: سفیر سوئیس در شب حمله به اسرائیل به‌جای وزارت خارجه به سپاه احضار شد