Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

موانع فنی یا سیاسی؛ آیا ایرانیان کانادا خواهند توانست رای دهند؟

موانع فنی یا سیاسی؛ آیا ایرانیان کانادا خواهند توانست رای دهند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران می گوید در پاسخ به درخواست او از دولت کانادا مبنی بر فراهم آوردن تسهیلاتی برای ایرانیان مقیم آن کشور برای شرکت در انتخابات ریاست جهموری، دولت کانادا پاسخ داده است که قادر به فراهم کردن چنین تسهیلاتی نیست.

آقای ظریف در تماس تلفنی که دوشنبه شب با کریستینا فریلاند، وزیر خارجه کانادا داشت بر این موضوع تاکید کرده است که «ایرانیان ساکن خارج از کشور بسیار مشتاقند تا در آیندۀ کشورشان نقش داشته باشند». او همچنین افزوده است که ایرانی های مقیم کانادا بارها درخواست کرده اند که می خواهند در انتخابات ریاست جهموری ۲۹ اردیبهشت (۱۹ مه) شرکت داشته باشند.

بنا بر گزارش پرس تی وی، خانم فریلاند ضمن تاکید بر آگاهی اهمیت این انتخابات برای اتباع ایرانی، در پاسخ گفته است که «برخی مسائل فنی» باید مورد گفتگو قرار گیرد و با توجه به نبود روابط سیاسی میان تهران و اوتاوا، تعطیلی دفاتر دیپلماتیک دو کشور و مقررات داخلی کانادا، در حال حاضر امکان رای دهی اتباع ایرانی مقیم کانادا در خاک این کشور وجود ندارد.

تلاش جهموری اسلامی ایران برای فراهم سازی امکان رای دههی اتباعش در کانادا در حالی انجام می شود که پیشتر حسن قشقاوی، معاون وزیر خارجه ایران اعلام کرده بود که اتباع ایرانی مقیم خارج از کشور می توانند در ۱۰۳ کشور جهان در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند و برای این کار ۲۷۹ مرکز اخذ رای در سفارتخانه ها، کنسولگری ها و نهادهای وابسته به دولت ایران در کشورهای مختلف راه اندازی خواهد شد؛ وعده ای که در شرایط کنونی چندان تحقق پذیر نیست.

با این وجود ایران همچنان امیدوار است که موانع موجود در کانادا بزودی برطرف شده و امکان رای دهی ایرانیان فراهم شود. بویژه آنکه گفتگوی وزرای خارجه دو کشور در حالی انجام شد که روز سه شنبه هیاتی متشکل از مقامات دولت کانادا به ایران سفر کردند؛ اولین سفر مقامات رسمی کانادا به ایران در پنج سال اخیر و پس از بسته شدن مراکز دیپلماتیک دو کشور در سال ۲۰۱۲ میلادی.

هدف از این دیدار که تنها چند روز قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران انجام می شود، تلاشی از سوی هر دو کشور برای بهبود روابط دیپلماتیک، بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران و رسیدگی به وضعیت آن دسته از شهروندان کانادایی است که به نوعی با قوانین ایران مشکل پیدا کرده اند.

امید به بهبود روابط سیاسی دو کشور از آن رو افزایش یافته است که با آغاز نخست وزیری جاستین ترودو در سال ۲۰۱۵ میلادی، کانادا برخی از تحریم ها علیه ایران را لغو کرد و در کنار کشورهایی قرار گرفت که برای رسیدن به توافق هسته ای با ایران وارد مذاکره شدند. اوتاوا همچنین با هدف تشویق بازرگانان کانادایی به بهره گیری از بازارهای ایران آنهم پس از یک دهه انزوا به دلیل تحریمها، سطح هشدارها در زمینه سفر به ایران را کاهش داد.

تماس تلفنی دو وزیر خارجه در روز سه شنبه نیز نشانه دیگری بر ذوب شدن یخ روابط میان دو کشور است.

مقامات عالی دو کشور پیش از این نیز یک بار دیگر با یکدیگر دیدار داشتند؛ زمانیکه محمد جواد ظریف و استفان دیون، وزیر خارجه وقت کانادا در سال ۲۰۱۶ میلادی در حاشیه نشست سازمان ملل در نیویورک درباره هما هودفر، استاد دانشگاه ایرانی کانادایی زندانی شده در اوین با یکدیگر به گفتگو پرداختند؛ گفتگویی که درنهایت به آزادی خانم هودفر پس از ۱۱۲ روز حبس منتهی شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نماینده کنگره درباره دستور بازجویی از ایرانیان در مرز آمریکا تحقیق می‌کند

در یک روز «یازده نفر» در ایران اعدام شدند

چهار برنده زن جایزه نوبل صلح خواستار فشار جامعه جهانی برای توقف اعدام‌ها در ایران شدند