نماینده کنگره درباره دستور بازجویی از ایرانیان در مرز آمریکا تحقیق می‌کند

نماینده کنگره درباره دستور بازجویی از ایرانیان در مرز آمریکا تحقیق می‌کند
Copyright Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در نامه‌ای رسمی که برخی رسانه‌های آمریکایی منتشر کرده‌‌اند، دولت آمریکا از ماموران مرزبانی این کشور خواسته‌ است از ایرانی‌تبارها در بدو ورود به خاک این کشور سوالاتی در خصوص ارتباط و نظرات آنها در مورد فعالیت‌های سپاه و قاسم سلیمانی بپرسند.

آگهی

یک نماینده کنگره ایالات متحده درباره صحت نامه فرمان دولت آمریکا به مرزبانی‌ها برای بازجویی از شهروندان ایرانی‌تبار در زمان ورود به خاک این کشور، تحقیق کند. 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس پارمیلا جایاپال، عضو مجلس نمایندگان از سیاتل در تلاش است حکمی که به ماموران مرزی آمریکا دستور داده، مسافران ایرانی‌تبار را در بدو ورود به خاک آمریکا مورد بازجویی قرار دهند، صحت سنجی کند.

برخی رسانه‌های آمریکایی به نامه‌ای دست یافتد که نشان می‌دهد دولت آمریکا در دستورالعملی به ماموران امنیتی در گذرگاه‌های امنیتی این کشور در مرز با کانادا دستور داده‌ مسافران ایرانی تبار و افراد مرتبط با لبنان و فلسطین را در زمان ورود به خاک این کشور بازجویی کنند.

انتشار این نامه ادعاهای پیشین در خصوص این برخورد با ایرانیان را تایید می‌کند.

این در حالیست که پیشتر اداره گمرگ و مرزبانی ایالات متحده گزارش‌ها در خصوص بازداشت مسافران ایرانی‌تبار در مرز با کانادا را تکذیب کرده بود.

حالا خانم جایاپال که یک نماینده دموکرات است در تلاش است واقعی بودن این نامه را بررسی کند. این نماینده کنگره آمریکا پیشتر هم در تاریخ ۷ ژانویه در نامه‌ای از دولت دونالد ترامپ پرسیده بود که آیا اخبار در خصوص بازجویی و معطل شدن ایرانی‌تبارها در مرزهای آمریکا صحت دارد یا خیر؟

این نماینده سیاتل می‌گوید: «این نامه دقیقا با آنچه پیشتر در خصوص نوع برخوردها با مسافران در مرزهای آمریکا و کانادا توصیف کرده‌اند همخوانی دارد.»

AP
تصویر دستورالعمل دولت آمریکا به مرزبانان این کشور پس از تشدید تنش‌ها با ایرانAP

این نامه هرچند بدون تاریخ است، اما عنوانش نشان می‌دهد مربوط به روزهای پس از ترور قاسم سلیمانی در عراق است.

در عنوان این نامه نوشته شده است: «بعد از کشتن ژنرال قاسم سلیمانی در بغداد، رهبر عالی ایران وعده انتقام سخت داده است. سطح هشدار تهدید بالا است.»

این دستور بازجویی البته تنها به ایرانیان محدود نشده است. در متن این نامه آمده است: «تمام مسافرانی که بعد از سال ۱۹۶۱ و قبل از ۲۰۰۱ که در کشورهای ایران، لبنان و فلسیطین به دنیا آمده‌اند یا ارتباطاتی با این کشورها داشتند باید مورد بازرسی قرار گیرند.»

در این دستورالعمل همچنین هشدارهایی در خصوص برخورد و صدور اجازه ورود به کسانی که به نوعی به سپاه قدس یا دیگر گروه‌های شیعه در خاورمیانه و همچنین ارتباطات فکری و رفتاری با گروه‌های تروریستی در خاورمیانه داشته‌اند، تاکید کرده است.

این در حالیست که در روزهای پس از ترور قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس سپاه پاسداران ایران، گزارش‌هایی از برخوردهای غیرمرسوم با شهروندان ایرانی تبار در مرزهای ایالات متحده منتشر شد.

تعدادی از این شهروندان گفته اند که به هنگام عبور از مرز زمینی میان ایالت واشنگتن آمریکا و استان بریتیش‌کلمبیا در کانادا، از آنان درباره ابعاد تنش میان ایران و آمریکا پرس‌و‌جو شده و ماموران مرزی آن‌ها را ساعت‌ها معطل کرده‌اند.

شورای روابط آمریکایی‌اسلامی (CAIR)، که در زمینه حقوق مدنی اقلیت مسلمان فعال است، گفته است پاسپورت این شهروندان به صورت موقت ضبط و پرسش‌هایی درباره گرایش‌های سیاسی آن‌ها پرسیده شده است.

پیشتر سازمان گمرکات و حفاظت مرزی آمریکا با انتشار توییتی، ادعاها مبنی بر بازداشت شهروندان ایرانی‌آمریکایی و ممانعت از ورود آنان به خاک ایالات متحده را رد کرده بود.

با انتشار این نامه رسمی، اعتراضات زیادی در شبکه‌های اجتماعی در خصوص برخوردهایی که «تبعیض آمیز» خوانده شده، طرح شده است.

در دستورالعمل دولت ایالات متحده همچنین از افسران مرزی آمریکا خواسته شده از مسافران ایرانی در خصوص ارتباطات احتمالی آنها با سپاه پاسداران، نیروی قدس و همچنین سازمان‌هایی با اندیشه‌های تروریستی و افراطی پرسیده شود.

دولت آمریکا تا زمان تنظیم این خبر، واکنشی به انتشار این دستورالعمل نشان نداده‌است.

آگهی

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ قطعنامه کنگره برای محدودیت اختیارات نظامی علیه ایران را وتو کرد

صدور ویزای دانشجویی آمریکا برای ایرانیان کاهش یافت

موانع فنی یا سیاسی؛ آیا ایرانیان کانادا خواهند توانست رای دهند؟