اصلاح طلبان فهرست ۲۱ نفره نامزدهای خود برای شورای شهر تهران را اعلام کردند

اصلاح طلبان فهرست ۲۱ نفره نامزدهای خود برای شورای شهر تهران را اعلام کردند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان، روز سه شنبه ۱۹ اردیبهشت فهرست ۲۱ نفره‌ای از نامزدهای خود برای شورای شهر تهران را اعلام کرد. محمد رضا عارف رئیس فراکسیون امید در مجلس شورا پیشتر گفته بود که اصلاح طلبان قصد دارند فهرستی ببندند که اتفاق اسفند ۹۴ بار دیگر رخ دهد. اشاره آقای عارف به فهرست نامزدهای اصلاح طلبان از تهران برای انتخابات مجلس دهم است که همگی وارد مجلس شدند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، فهرست ۲۱ نفره نامزدهای اصلاح طلبان برای شورای شهر تهران عبارتند از: «محمدجواد حق‌شناس، محمد سالاری، معروف صمدی، سید محمود میرلوحی، افشین حبیب‌زاده، زهرا نژادبهرام، علی اعطا، محسن هاشمی، محمد علیخانی، زهرا صدراعظم نوری، آرش میلانی،ابراهیم امینی، الهام فخاری، خلیل آبادی، شهربانو امانی، احمد مسجدجامعی، بهاره آروین، ناهید خداکرمی، مجید فراهانی، حسن رسولی، حجت نظری»

یکی از مشکلات تشکل های سیاسی هر دو جناح اصلاح طلب و اصولگرا در انتخابات شوراهای شهر و روستا، کنار کشیدن برخی نامزدها پس از اعلام لیست انتخاباتی، با هدف کسب سمت های دولتی است. ژاله فرامرزیان دبیر شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان روز دوشنبه در همین ارتباط گفته بود: «یکی از شروط افرادی که در لیست ما قرار بگیرند این است که بخاطر هیچ سمتی استعفا و انصراف ندهند و اگر احیانا کسی می‌خواهد بعدها از هر سمتی در شورای شهر استعفا یا انصراف بدهد باید همین الان انصراف خود را اعلام کند.»

در عین حال یکی از نگرانی‌های نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا، رد صلاحیت آنها پس از آن است که یک بار هیات نظارت متشکل از نمایندگان مجلس صلاحیت آنها را تایید کرده و در انتخابات نیز برنده شده‌اند. اما فاطمه سعیدی رئیس کمیته بازرسی انتخابات شوراهای استان تهران روز سه شنبه به خبرنگار پارلمانی ایلنا گفت ماجرای منتخب سوم اصفهان در انتخابات شوراها تکرار نمی شود. او اضافه کرد: «لیست بر اساس افرادی که تایید شدند، بسته خواهد شد و این درحالی است که ساز و کار نظارت بر انتخابات مجلس با شوراهای شهر متفاوت است. در انتخابات شورای شهر چنین اتفاقی که نامزدی تایید شود و بعد دوباره بگویند رد صلاحیت شده، وجود ندارد.»

انتخابات شوراهای شهر و روستا در ایران در ۱۲۰۰ شهر و ۳۹ هزار روستا و همزمان با دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یعنی روز ۲۹ اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود. به گزارش ستاد انتخابات وزارت کشور بیش از ۲۵۸ هزار نفر برای نامزدی در این انتخابات ثبت نام کرده‌اند که از بین آنها بیش از ۱۱۰ هزار نفر برای عضویت در حدود ۴۰ هزار شورا انتخاب خواهند شد. بنا به همین گزارش شمار زنانی که برای این دوره ثبت نام کرده‌اند حدود ۶ درصد مردان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قالیباف و یارانش بازنده‌های اصلی در نتایج اولیه انتخابات مجلس؛ انتخابات تهران به دور دوم می‌رسد؟

در پی «سهل‌انگاری» در اعزام فرزانه فصیحی به اسکاتلند مسئول بین‌الملل فدراسیون دو و میدانی برکنار شد

بر اساس گزارش‌های غیررسمی میزان مشارکت در انتخابات ایران به کمترین حد از زمان وقوع انقلاب رسید