Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شکست مارین لوپن؛ جبهه ملی کماکان بدنام است

شکست مارین لوپن؛ جبهه ملی کماکان بدنام است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حزب راستگرای افراطی جبهه ملی را ژان مری لوپن، پدر مارین در سال ۱۹۷۲ بنیان نهاد.

آگهی

حزب راستگرای افراطی جبهه ملی را ژان مری لوپن، پدر مارین در سال ۱۹۷۲ بنیان نهاد. در دهه های هفتاد و هشتاد میلادی، این حزب صرفا یک جریان حاشیه ای در عرصه سیاسی فرانسه به شمار می رفت. ۴۵ سال پس از تاسیس، جبهه ملی دومین قدرت سیاسی این کشور است.

مارین لوپن ۴۸ ساله که راه یافتنش به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه تعجب هیچکسی را برنیانگیخت، حیات سیاسی خود را در سایه پدر آغاز کرد. این وکیل دادگستری در پاریس از سال ۲۰۰۴ از سوی جبهه ملی با رای مستقیم شهروندان فرانسوی، به عنوان نماینده در پارلمان اروپا مشغول به کار است.

حضور پررنگ مارین در سیاست بزرگان فرانسه در سال ۲۰۱۱ آغاز شد. وی با پشتیبانی پدرش در انتخابات درون حزبی موفق شد به ریاست جبهه ملی دست یابد. با وجود پشتیبانی های بی دریغ ژان مری، دختر راه متفاوتی از پدر را در پیش گرفت؛ روندی که در فرانسه به «پاک کردن چهره شیطانی» جبهه ملی مشهور شده است. مارین برخلاف پدر از سخنان «یهودستیزانه» و طرفداری از جمهوری ویشی (حکومت فرانسه در زمان اشغال آلمان نازی» احتراز کرد و اولویت های حزب را به دغدغه های شهروندانی گره زد که آن ها را «فرانسه حاشیه ای» می خواند: کشاورزان و کارگران ناراضی از جهانی سازی و خشمگین از اتحادیه اروپا.

با اتخاذ سیاست جدید، جبهه ملی پایگاه اجتماعی خود را به شدت تقویت کرد. مارین در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ با کسب بیش از ۱۷ درصد آرا، پس از فرانسوا اولاند و نیکولا سارکوزی در جای سوم قرار گرفت. روند پیشروی جبهه ملی در انتخابات محلی و پارلمانی بعد هم ادامه یافت. اگرچه در جریان دور دوم انتخابات میان دوره ای پارلمانی در سال ۲۰۱۶، اتحاد احزاب سوسیالیست و جمهوریخواهان باعث شد تا جبهه ملی از حضور در مجلس ملی محروم شود.

اختلاف میان مارین لوپن و پدرش پس از ادامه سخنان جنجال آمیز ژان مری درباره هولوکاست بالا گرفت و سرانجام به اخراج پدر از جبهه ملی منجر شد. مارین و حزب تحت امر وی دلیلی برای هزینه دادن برای تفکر بنیانگذار خود نمی دیدند. جبهه ملی و رهبر جوان این جریان راست گرای افراطی توان خود را بر خروج از اتحادیه اروپا و مخالفت با جهانی شدن متمرکز کرده بودند.

مارین لوپن در دور نخست انتخاب ریاست جمهوری با کسب ۲۱/۳۰ درصد آرا به دور دوم راه یافت. با این حال اتحاد تقریبا تمامی احزاب و جریان های سیاسی فرانسه، به جز چپ گرایان رادیکال علیه جبهه ملی و به نفع امانوئل ماکرون نشان داد که پروژه مارین لوپن برای «پاک کردن چهره شیطانی» جبهه ملی با شکست مواجه شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مارین لوپن از شرکت در مراسم جنگ جهانی دوم باز ماند و از مقامات شاکی شد

مشاور پیشین دونالد ترامپ عملکرد مارین لوپن را ستود

نگاه متفاوت احزاب فرانسه به راهپیمایی علیه یهودستیزی