Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مارین لوپن از شرکت در مراسم جنگ جهانی دوم باز ماند و از مقامات شاکی شد

AP Photo
AP Photo Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خانم لوپن می‌گوید قصد دارد علیه پلیس جزیره به دلیل تغییر برنامه بزرگداشت هشتادمین سالگرد دعوت شارل دوگل از فرانسوی‌ها برای مقاومت در مقابل نیروهای آلمان نازی اقدام قانونی کند.

آگهی

مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی فرانسه می‌گوید ممکن است علیه پلیس «جزیره سَن» در استان بریتانی اقدام قانونی کند. خانم لوپن پلیس را متهم کرده که مانع از شرکت او در مراسم بزرگداشت هشتادمین سالگرد دعوت ژنرال شارل دوگل از فرانسوی‌ها برای مقابله با اشغال آلمان نازی شده‌اند. 

خانم لوپن تصمیم بخشدار محلی برای تغییر زمان برگزاری مراسم روز پنجشنبه را که به گفته لوپن با هدف ممانعت از شرکت او در مراسم صورت گرفت، «نقض جدی قانون اساسی» و «سواستفاده از قدرت» خوانده است.

با توجه به تغییر برنامه، خانم لوپن روز چهارشنبه یک روز پیش از برگزاری مراسم، سفر کوتاهی به «جزیره سَن» داشت تا به مقام سربازانی که دعوت شارل دوگل را پذیرفته بودند، ادای احترام کند.

لوپن می‌گوید تصمیم‌های رئيس پلیس به هیچ وجه قابل پذیرش نیست و وی رفتار پارتیزانی داشته است و ماموران پلیس نیز علیه او «شورشی» را برانگیخته‌اند. او همچنین تاکید کرد که نارضایتی خود از این اتفاق را به گوش نخست وزیر می‌رساند.

وی افزود: «من در حال بررسی اقدامات قانونی ممکن در قبال این اتفاق هستم. در تاریخ جمهوری پنجم فرانسه این نخستین بار است که بخشدار تصمیم می‌گیرد زمان برگزاری برنامه را تغییر دهد تا از حضور یکی از وکلای ملت در این مراسم جلوگیری کند.»

اظهارات خانم لوپن در حالی مطرح می‌شود که برخی از ساکنان این جزیره کوچک از حضور او ناراضی بوده‌اند. همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که حدود ۵۰ نفر از معترضان در مقابل هتل محل اقامت لوپن در اعتراض به حضور رهبر جبهه ملی فرانسه تجمع کرده‌اند.

خانم لوپن پیش از ترک جزیره در محل بنای یادبود نیروی دریایی فرانسه حاضر شد و سخنان کوتاهی ایراد کرد. رسانه‌های محلی گزارش می‌دهند بعد از خروج از جزیره اعتراضات علیه او شدت گرفت و مردم دسته‌گل‌هایی را که از او به جا مانده بود لگدمال کردند.

پیشتر شهردار جزیره به رسانه‌ها گفته بود تمایل ندارد خانم لوپن در این مراسم حضور داشته باشد چرا که او به دنبال استفاده شخصی از این مراسم است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکست مارین لوپن؛ جبهه ملی کماکان بدنام است

ضد فرانسه یا شکنجه‌گر زندانیان در ایران؛ انجمن حقوق بشری شکایتی را علیه « بشیر بی‌آزار» ارائه داد

راست‌های افراطی فرانسه و جنگ اوکراین؛ باردلا: به کی‌یف موشکی که خاک روسیه را هدف بگیرد نمی‌دهم