Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سفرهای خارجی ترامپ با دیدار از عربستان آغاز می‌شود

سفرهای خارجی ترامپ با دیدار از عربستان آغاز می‌شود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه پس از امضای فرمان اجرایی جهت دادن آزادی بیشتر برای فعالیت نهادهای مذهبی و معافیت مالیاتی کلیساها و موسسات مذهبی اعلام کرد که در اولین سفر خارجی خود در ماه جاری راهی عربستان سعودی، اسرائیل، واتیکان خواهد شد.

در سیاست خارجی آمریکا، اولین سفر رئیس جمهور شکلی نمادین دارد. بنظر می رسد که دولت این کشور با انتخاب خاورمیانه برای آغاز سفرهای خارجی قصد دارد عزم خود برای مقابله با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و حضور پر رنگ تر در منطقه را به نمایش بگذارد.

رئیس جمهوری آمریکا این سفر را که پیش از جلسه ناتو در بروکسل و جلسه گروه جی هفت در سیسیل ایتالیا انجام خواهد شد، دیداری تاریخی با عربستان سعودی و رهبران مسلمان خواند و گفت: « می خواهیم بنیاد جدیدی از همکاری و حمایت را با متحدان مسلمان خود برای مبارزه با تروریسم بنیادگرا و خشونت بسازیم.»

همزمان روز پنجشنبه دونالد ترامپ در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز به انتقاد از عربستان پرداخته و گفت: «صادقانه بگویم عربستان سعودی با ما رفتار منصفانه‌ای نداشته است. برای اینکه پول زیادی بر سر دفاع از عربستان سعودی از دست داده ایم.»

ترامپ: عربستان سعودی با آمریکا رفتار منصفانه‌ای نداشته است https://t.co/g4AG2PLN5I

— Maryam Toosi (@MaryamToosi) May 5, 2017

این در حالی است که در مدت صد روز ریاست جمهوری ترامپ خبر افزایش فروش مهماتی نظیر موشکهای هدایت شونده ایالات متحده توسط دولت آمریکا به عربستان، در پی بالا رفتن تلفات غیر نظامیان در یمن بحث برانگیز شد.

همچنین اعلام برنامه نخستین سفر آقای ترامپ، دو روز پس از سفر محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به ایالات متحده و وعده رئیس جمهوری آمریکا برای تسهیل روند صلح میان اسرائیل و فلسطین صورت می گیرد.

#ترامپ می گوید توافق صلح #فلسطین و اسرائیل در دوران ریاستم محقق خواهد شد#یورونیوزhttps://t.co/D32guOpkAc

— shafiei saeed (@saeedshafiei1) May 5, 2017

از سوی دیگر وجود اختلاف نظرها گسترده و تنش های شدید میان ایران و عربستان سعودی در موضوعاتی نظیر درگیریهای یمن، انتقادات شدید دونالد ترامپ از دولد باراک اوباما در موضوع توافق هسته ای برجام و همچنین حضور ایران در سوریه، این سفر رییس جمهور آمریکا را در مرکز توجه کشورهای منطقه قرار خواهد داد.

وزارت خارجه #ایران: درباره #ترامپ نگرانی نداریم، عربستان دچار توهم و اشتباه است https://t.co/qWyvVAv8mjpic.twitter.com/qT9MCigIGy

— euronews فارسی (@euronews_pe) February 13, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا باراک اوباما هنوز از کامالا هریس حمایت نکرده است؟

کامالا هریس در برابر دونالد ترامپ؛ نظرسنجی‌های انتخاباتی آمریکا به ما چه می‌گویند؟

جو بایدن از رقابت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کنار کشید