سفرهای خارجی ترامپ با دیدار از عربستان آغاز می‌شود

سفرهای خارجی ترامپ با دیدار از عربستان آغاز می‌شود
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه پس از امضای فرمان اجرایی جهت دادن آزادی بیشتر برای فعالیت نهادهای مذهبی و معافیت مالیاتی کلیساها و موسسات مذهبی اعلام کرد که در اولین سفر خارجی خود در ماه جاری راهی عربستان سعودی، اسرائیل، واتیکان خواهد شد.

آگهی

در سیاست خارجی آمریکا، اولین سفر رئیس جمهور شکلی نمادین دارد. بنظر می رسد که دولت این کشور با انتخاب خاورمیانه برای آغاز سفرهای خارجی قصد دارد عزم خود برای مقابله با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و حضور پر رنگ تر در منطقه را به نمایش بگذارد.

رئیس جمهوری آمریکا این سفر را که پیش از جلسه ناتو در بروکسل و جلسه گروه جی هفت در سیسیل ایتالیا انجام خواهد شد، دیداری تاریخی با عربستان سعودی و رهبران مسلمان خواند و گفت: « می خواهیم بنیاد جدیدی از همکاری و حمایت را با متحدان مسلمان خود برای مبارزه با تروریسم بنیادگرا و خشونت بسازیم.»

همزمان روز پنجشنبه دونالد ترامپ در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز به انتقاد از عربستان پرداخته و گفت: «صادقانه بگویم عربستان سعودی با ما رفتار منصفانه‌ای نداشته است. برای اینکه پول زیادی بر سر دفاع از عربستان سعودی از دست داده ایم.»


این در حالی است که در مدت صد روز ریاست جمهوری ترامپ خبر افزایش فروش مهماتی نظیر موشکهای هدایت شونده ایالات متحده توسط دولت آمریکا به عربستان، در پی بالا رفتن تلفات غیر نظامیان در یمن بحث برانگیز شد.

همچنین اعلام برنامه نخستین سفر آقای ترامپ، دو روز پس از سفر محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به ایالات متحده و وعده رئیس جمهوری آمریکا برای تسهیل روند صلح میان اسرائیل و فلسطین صورت می گیرد.


از سوی دیگر وجود اختلاف نظرها گسترده و تنش های شدید میان ایران و عربستان سعودی در موضوعاتی نظیر درگیریهای یمن، انتقادات شدید دونالد ترامپ از دولد باراک اوباما در موضوع توافق هسته ای برجام و همچنین حضور ایران در سوریه، این سفر رییس جمهور آمریکا را در مرکز توجه کشورهای منطقه قرار خواهد داد.


هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرونده جدید برای دونالد ترامپ؛ رئيس جمهوری سابق «با کلاهبرداری ارزش دارایی‌های خود را افزایش داده»

انتشار کتاب دستیار سابق کاخ سفید؛ لباس‌های رئیس دفتر ترامپ از فرط سوزاندن اوراق بوی دود می‌داد

ادعای نویسنده کتابی جدید درباره مرداک: آرزوی میلیاردر ۹۲ ساله آمریکایی شنیدن خبر مرگ ترامپ است