کندی عملیات نجات معدنچیان زمستان یورت؛ معدن در مالکیت بنیاد تعاون بسیج

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کندی عملیات نجات معدنچیان زمستان یورت؛ معدن در مالکیت بنیاد تعاون بسیج

سومین روز عملیات نجات محبوس شدگان حادثه معدن زمستان یورت آزاد شهر به دلیل امکان ریزش مجدد این معدن به کندی پیش می رود. بر اساس آخرین خبرها تاکنون اجساد ۲۶ کارگر معدن از زیر آوار بیرون کشیده شده است و دست کم ۳۵ کارگر دیگر در این معدن محبوس اند.

یکی از کارگران حاضر در محل به خبرگزاری ایلنا گفته است که علاوه بر مشکل محبوس شدگان در عمق زمین مشکل حفظ سلامت افرادی که برای عملیات نجات وارد معدن می شوند از دیگر مسائل پیش روی امدادرسانی است. به گفته همین منبع اگر لوله‌های اصلی اکسیژن آسیب ندیده باشد امکان زنده ماندن کارگران محبوس شده وجود دارد.

ایلنا به نقل از استاندار گلستان نوشته است که: «علت حادثه سهل‌انگاری یکی از تعمیرکاران واگن لکوموتیو» بوده است. این حادثه در عمق ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ متری زمین رخ داده است. بیش از ۴۰۰ نفر در این معدن مشغول به کار بوده اند.

همچنین به گزارش ایسنا استانداری گلستان در اطلاعیه‌ای اظهارات نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه را که گفته بود استاندار گلستان عمدی بودن حادثه معدن ذغال سنگر را تایید می کند، تکذیب کرده است.

به گزارش ایلنا برخی از کارگران این معدن گفته اند که ۸ ماه است حقوقی دریافت نکرده اند و تنها سه ماه در سال بیمه دارند که آنهم نه بیمه مشاغل سخت بلکه بیمه آرایشگری است.


کارگران این معدن در دیماه ۱۳۹۴ در اعتراض به تعویق حقوقشان دست به تجمع زده بودند.

همچنین ایلنا گزارش داده است که تیم وزارت کار جهت پیگیری امور امداد و نجات حوالی ظهر به وقت محلی در اداره تامین اجتماعی آزاد شهر جلسه برگزار کرده اند.

به گزارش ایلنا خسرو صادق نیت رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت و درمان گفته است که امکان پیشگیری از فاجعه معدن آزادشهر استان گلستان وجود داشت. وی همچنین گفته است: «این معدن اخطار دریافت کرده و یک بار نیز به دادگاه معرفی و محکوم شده است. ممکن است علت حادثه خطای یکی از کارگران باشد اما در هر حال کارفرما مقصر است. همچنین شرایط ایمنی کارگاه به گونه‌ای نبوه است که خطای انسانی منجر به وقوع این حادثه نشود.»


ایلنا در گزارشی با درج اسناد مالک معدن زمستان یورت را بنیاد تعاون بسیج معرفی کرده است و نوشته است: «این کارگران حسب شواهد و قرائن چندین ماه حقوق معوقه دارند و بعضا بابت ۱۶ ساعت کار حدود ۹۸۰ هزار تومان حقوق می‌گیرند.»


همچنین از اتفاقات دیگری که در حاشیه انفجار معدن رخ داد، حضور گارد ضد شورش در اطراف معدن بود که با اعتراض خانواده های کارگران مواجه شد.