Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

استقرار بمب افکن های راهبردی B-1B و سامانه ضد موشکی آمریکا در شبه جزیره کره

استقرار بمب افکن های راهبردی B-1B و سامانه ضد موشکی آمریکا در شبه جزیره کره
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سخنگوی وزارت دفاع چین از ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی خواست تا برنامه عملیاتی کردن سامانه دفاع موشکی تاد در کره جنوبی را متوقف کنند.

این مقام عالی رتبه نظامی چین هشدار داده است که در صورت عملیاتی شدن این برنامه، پکن برای حفظ منافع خود اقدام خواهد کرد. چین معتقد است استقرار این سامانه توان بازدارندگی این کشور را کاهش می دهد.

با پایان یافتن مانور نظامی مشترک نیروی هوایی آمریکا و کره جنوبی، دو فروند از بمب‌افکن‌های راهبردی B-1B آمریکا روز دوشنبه بر فراز شبه جزیره کره پرواز کرده و درنهایت در کره جنوبی مستقر شدند.
وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرده است که استقرار این بمب افکن ها، بخشی از تلاش های بین المللی با هدف جلوگیری از اقدامات تحریک آمیز کره شمالی و برای پاسخ به تهدیدات هسته ای و موشکی این کشور است.

روز دوشنبه همچنین سرانجام سامانه ضد موشکی آمریکا موسوم به «تاد» (Thaad) در کره جنوبی به قابلیت عملیاتی رسید. این سیستم اکنون توانایی «رهگیری اولیه» موشکهای کره شمالی را دارد اما برای رسیدن به سطح عملیاتی کامل و انهدام موشکها هنوز به چندماه زمان نیاز است.
استقرار و عملیاتی کردن این سیستم در کره جنوبی علیرغم مخالفتهای جدی مردم این کشور و همسایه بزرگ آن، چین انجام شد. پکن با این استدلال که می توان از رادارهای این سیستم برای جاسوسی در خاک چین و اختلال در امنیت داخلی این کشور استفاده کرد، با استقرار آن مخالف بود.

تهدیدات مکرر از سوی کره شمالی و همزمان افزایش حضور نظامی آمریکا در اقیانوس آرام، بر تنش ها در شبه جزیره کره افزوده است.
تمرینات نظامی مشترک واشنگتن و سئول و پرواز بمب افکن های آمریکا بر فراز شبه جزیره کره، بار دیگر خشم پیونگ یانگ را به همراه داشت و این کشور آمریکا را متهم کرد که خطر وقوع یک جنگ هسته ای را افزایش داده است.

این سخنان یک روز پس از آن بیان شد که دونالد ترامپ نسبت به دیدار با رهبر کره شمالی در شرایط مناسب، ابراز تمایل کرد.

همزمان با جنگ لفظی میان مقامات پیونگ یانگ و واشنگتن، گفتگوهای آمریکا با کشورهای منطقه برای اعمال فشار بر پیونگ یانگ ادامه دارد که از جمله آنها گفتگوهای تلفنی دونالد ترامپ با رهبران کشورهای سنگاپور، فیلیپین و تایلند درباره تهدیدات هسته ای کره شمالی بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره شمالی مدعی پیشرفت در توسعه موشک‌های مافوق صوت برای حمله به اهداف دوردست آمریکا شد

آزمایش موشکی تازه کره شمالی؛ سئول: به همراه آمریکا اوضاع را رصد می‌کنیم

رهبر کره شمالی به نیروهای نظامی و هسته‌ای کشورش دستور داد تا برای جنگ «اجنتاب‌ناپذیر» آماده باشند