رویکرد ترامپ در نخستین دوره ۱۰۰ روزه‌اش به ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رویکرد ترامپ در نخستین دوره ۱۰۰ روزه‌اش به ایران

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در حالی دوره ۱۰۰ روزه ‌اش به پایان می‌رسد که تنش لفظی میان این قدرت جهانی و حکومت جمهوری اسلامی ایران باری دیگر پس از توافق هسته‌ای بالا گرفته است.

آقای ترامپ در دوران تبلیغات انتخاباتی‌اش بارها از توافق اتمی ایران با ۵ + ۱ انتقاد کرده بود. وی دسامبر سال گذشته نیز این توافق را «افتضاح» و «آغازی بر یک پایان» خواند.

وی همچنین با اشاره به حضور نظامی ایران در منطقه، هزینه ۳ میلیارد دلاری دولت پیشین آمریکا را در عراق در حالی «حیف و میل» نامید که به نفوذ ایران در این کشور افزوده می‌شود.

از سویی دیگر آزمایش‌های موشکی سپاه پاسداران نیز بهانه‌ای تازه برای آقای ترامپ بود تا بر شدت انتقادش نسبت به «برجام» بیافزاید. به تازگی علی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران با اشاره به حمله موشکی آمریکا به یکی از مواضع دولت اسلامی مشهور به داعش در افغانستان به وسیله «مادر همه بمب‌ها» گفته است: «در برابر مادر بمب‌های آمریکا ما پدر بمب‌ها را در اختیار داریم.»

از نگاه رییس جمهوری تازه ایالات متحده آمریکا «برجام» زمانی به امضا رسیده که حکومت ایران در مرحله آخر حیاتش به سر می‌برده است. وی سوم فوریه در توییتر هشدار داد که «ایران با آتش بازی می‌کند.» و افزود: «آن‌ها قدردان رییس‌جمهور اوباما نیستند که چقدر با آن‌ها مهربان بود.»

نزدیک شدن قایق‌های تندروی سپاه به ناوگان دریایی ایالات متحده در خلیج فارس نیز بارها تنش‌زا شد و در فهرست اخبار رسانه‌های دو کشور قرار گرفت. همچنین «ممنوعیت موقت سفر اتباع ایران به ایالات متحده» در هر دو فرمان اجرایی آقای ترامپ مبنی بر تعلیق روادید شهروندان شماری از کشورهای مسلمان لحاظ شده است.