ژان لوک ملانشون؛ نامزد انتخابات و رهبر جنبش قهرمان شورشی فرانسه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ژان لوک ملانشون؛ نامزد انتخابات و رهبر جنبش قهرمان شورشی فرانسه

ژان لوک ملانشون در سال ۱۹۵۱ در شهر طَنجه کشور مراکش که آن زمان هنوز تحت استعمار فرانسه بود بدنیا آمد، او پدیده این دوره از انتخابات ریاست جمهوری فرانسه است.

یکی از اهداف این نامزد چپگرا خروج فرانسه پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است. حمایت از او که جنبش «قهرمان سرکش فرانسه» را رهبری می کند، پس از اولین مناظره تلویزیونی بسیار زیاد شد.

ملانشون فارغ التحصیل سال ۱۹۷۲ از دانشگاه بزانسون در رشته فلسفه است. او که پس از پایان تحصیلات بعنوان استاد دانشگاه و روزنامه نگار کار می کرد، در سال ۱۹۷۶ به حزب سوسیالیست) پیوست.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۰۲ وزیر آموزش فنی و حرفه ای در دولت نخست وزیر لیونل ژوسپن و همچنین تا سال ۲۰۱۰ عضو سنای فرانسه بود.

وی در سال ۲۰۰۸ از حزب سوسیالیست جدا شد و حزب چپ فرانسه) را بنیان گذاشت.

ژان لوک ملانشون از سال ۲۰۰۹ نماینده پارلمان اروپا بوده است، با اینحال از منتقدان اصلی اتحادیه اروپاست. او این سازمان را آلت دست شده اقتصاد نئولیبرال و به ضرر مردم می داند. حامیان او می گویند قصد تخریب اتحادیه اروپا را ندارند بلکه می خواهند آن را نجات دهند.

آقای ملانشون با شعارهای شورشی در طول مبارزات انتخاباتی حمایت جوانان بسیاری را به خود جذب کرد. شعار مهم او حفاظت از محیط زیست است و در میان نامزدها بیشترین علاقه و استفاده را از تکنولوژی روز نشان داده است. او در شبکه های اجتماعی فعالیت زیادی دارد و در یکی از گردهمایی های تبلیغاتی خود از تصویر جایگزین هولوگرام استفاده کرد.

ملانشون برای بار دوم در مبارزات انتخاباتی ورود به کاخ الیزه شرکت می کند. در سال ۲۰۱۲ در دور اول انتخابات با کسب ۱۱ درصد آرا مقام چهارم را در میان نامزدهای ریاست جمهوری کسب کرد.

ژان لوک ملانشون در صحبت کردن از زندگی شخصی خود بسیار محتاط است اما در پاسخ به یک سوال به طنز گفته است: «اگر انتخاب شوم شما بانوی اول ندارید زیرا من مجردم. بنابراین رئیس جمهور کم خرج تری خواهید داشت.»