Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کدام نامزد انتخاباتی اصول‌گرا حاضر است یا باید کنار برود؟

کدام نامزد انتخاباتی اصول‌گرا حاضر است یا باید کنار برود؟
Copyright 
نگارش از Hossein Alavi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در حالی که رقابت‌های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری در ایران آغاز شده، پیش بینی اینکه دو رقیب اصلی کدامیک از کاندیداها خواهند بود هنوز دشوار است.

در این زمینه جناح طرفدار دولت که جناح اصلاحی- اعتدالی نیز نام گرفته دارای وضعیت روشن تری است، زیرا اعلام نامزدی اسحاق جهانگیری معاون رئیس جمهور نه با هدف رقابت با حسن روحانی بلکه به خاطر نگرانی از رد صلاحیت وی صورت گرفته و هر زمان که مناسب باشد به سود او کنار خواهد رفت.

اما در طیف اصولگرایان رقابت بین دو نامزد «جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی» (جمنا)، جدی است و با توجه به اینکه ابراهیم رئیسی فاقد تجربه اجرایی در حوزه سیاست است و در حوزه قضایی نیز عضویت او در هیات چهارنفره تصمیم گیر در اعدام های جمعی سال ۶۷ می‌تواند شانس او را به میزان معینی کاهش دهد، احتمال دارد محمد باقر قالیباف که در انتخابات ۱۳۹۲ پس از حسن روحانی صاحب بیشترین آرا بود، از موقعیت بهتری در مناظره‌های انتخاباتی برخوردار باشد.

از سوی دیگر محمد باقر قالیباف کاندیدای رسمی و متعهد به قرارهای ائتلاف جمنا است، در حالیکه ابراهیم رئیسی خود را کاندیدای مستقل اما مورد حمایت این ائتلاف می داند. بنابراین انتظار اینکه آقای قالیباف در صورت شانس بیشتر در نظر سنجی‌های پس از مناظره به سود آقای رئیسی کنار برود، می تواند واقع‌بینانه نباشد.

در این میان سخنان روز شنبه اسدالله بادامچیان نایب رئیس شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا نیز می تواند تامل برانگیز باشد که درباره احتمال کناره گیری مصطفی میرسلیم نامزد حزب مؤتلفه به سود ابراهیم رئیسی گفته است: «این احتمال هم وجود دارد که رئیسی به نفع میرسلیم کناره گیری کند.»

حسین ابراهیمی عضو جامعه روحانیت مبارز در مصاحبه با نامه نیوز می گوید که «آقای قالیباف تا آخر در صحنه انتخابات می ماند چون قائل به عمل براساس نظرسنجی در آخرین هفته منتهی به ۲۹ اردیبهشت است.» و در پاسخ به این پرسش که اگر در نظرسنجی ها آقای قالیباف بالاتر از آقای رئیسی باشد، آقای رئیسی به نفع آقای قالیباف کنار خواهد رفت؟ می گوید: «بنا نیست این اتفاق بیفتد. اگر خودش هم بخواهد حامیانش نمی گذارند.»

بدیهی است که در صورت بهتر بودن موقعیت آقای قالیباف پس از مناظره‌ها، او می تواند طبق قرار قبلی ائتلاف جمنا، نامزدی خود را برای شرکت در رقابت اصلی با حسن روحانی حفظ کند. در این صورت سرنوشت آقای رئیسی که بخش بزرگی از اصول‌گرایان رهبری آینده جمهوری اسلامی را در سیمای او جستجو می کنند، چه خواهد شد؟ و آیا این شکستی نه تنها برای او بلکه برای رهبر جمهوری اسلامی که از نظر افکار عمومی ابراهیم رئیسی با توصیه او ریسک گام نهادن در عرصه این رقابت ها را پذیرفته نخواهد بود؟

حسین ابراهیمی عضو جامعه روحانیت مبارز می گوید در آخر باید «سخن مرشدان را گوش دهند.» اما آیا این مرشدان تنها شامل مرشدان جریان اصول‌گرایی خواهد بود و یا توصیه رهبر نیز لازم خواهد شد؟

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران روز ۲۹ اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود. در این انتخابات مانند دوره‌های قبل، رقابت معینی بین گرایش‌های داخل حکومت و بر اساس تایید صلاحیت قبلی کاندیداها از سوی شورای نگهبان جریان خواهد یافت. گرایش های منتقد و مخالف حکومت امکان شرکت در انتخابات را ندارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد