Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رهبر ایران: انتخابات باید سالم، با امنیت و گستردگی انجام گیرد

رهبر ایران: انتخابات باید سالم، با امنیت و گستردگی انجام گیرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رهبر جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ۳۰ فروردین و به مناسبت روز ارتش، در دیدار با جمعی از فرماندهان به انتخابات ریاست جمهوری که یک ماه دیگر برگزار می شود اشاره کرد و گفت انتظار دارد «انتخاباتی گسترده، بانشاط، با شور و شوق و سالم و همراه با امنیت اتفاق بیفتد.»

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران که روز ۲۹ اردیبهشت و همزمان با انتخابات شوراهای شهر و روستا برگزار می شود، با ثبت نام دو نامزد ویژه اصولگرا یعنی ابراهیم رئیسی و محمود احمدی نژاد برای بسیاری از ناظران با پیچیدگی خاصی روبرو شده است.

این پیچیدگی به خاطر غیر منتظره بودن ورود ابن دو نامزد، اگرچه با دلایلی متفاوت است. ثبت نام محمود احمدی نژاد از آن روی غیر منتظره بود که رهبر جمهوری اسلامی به خاطر پرهیز از دو قطبی شدن انتخابات، قبلا وی را از ورود به این عرصه منع کرده بود.

اگرچه برخی تحلیلگران از احتمال حذف شدن او در مرحله تعیین صلاحیت توسط شورای نگهبان سخن می گویند، اما این پرسش همچنان باقی است که آقای احمدی نژاد آیا با سرپیچی از منع اولیه رهبر پای به عرصه انتخابات گذاشته و یا به نوعی از تغییر نظر رهبر و حتی چراغ سبز او با هدفی معین استفاده کرده و اگر چنین باشد این هدف و محدوده آن چیست؟ در مورد ثبت نام ابراهیم رئیسی نیز از آنجا که به نظر بخشی از جامعه سیاسی ایران، وی از سوی محافل قدرتمندی از حاکمیت به عنوان رهبر آینده جمهوری اسلامی در نظر گرفته شده است، ورود او به انتخابات چنانچه با شکست مواجه شود، ضربه سنگینی بر نامزدی او به عنوان رهبر آینده خواهد بود.

این بغرنجی و تاثیر حضور این دو نامزد بر آرای حسن روحانی، انتخابات آینده ریاست جمهوری را با ابهامات تازه ای روبرو کرده است. به ویژه که آقایان رئیسی و احمدی نژاد دولت آقای روحانی را به طور مشترک از زاویه مشکلات اقتصادی کشور و مماشات با غرب در سیاست خارجی، مورد حمله قرار داده اند.

رهبر جمهوری اسلامی نیز در سخنان امروز خود در جمع فرماندهان ارتش با اشاره به این دو مسئله گفت: «اصلی‌ترین وظیفه مسئولان، پیگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بویژه در بخش اشتغال و تولید و تلاش جدی برای حل مشکلات معیشتی مردم و همچنین ایستادگی در مقابل ابرقدرتها و نترسیدن از تشر آن‌هاست.»

بسیاری از تحلیل گران برای ارزیابی از آرایش سیاسی صحنه انتخابات ریاست جمهوری و نیروهای اجتماعی پشتیبان هر کاندیدا، در انتظار نتایج تعیین صلاحیت نامزدها از سوی شورای نگهبان هستند که روزهای ششم و هفتم اردیبهشت از سوی وزارت کشور اعلام خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است

نگاهی به ۶ «سرباز نظام»؛ دوئل اصول‌گرایانه قالیباف و جلیلی یا اصلاح‌طلبی پزشکیان؟

شش نامزد مورد تائید نظام برای انتخابات ریاست جمهوری؛ لاریجانی و احمدی‌نژاد بار دیگر رد صلاحیت شدند