تماس صوتی تلگرام در ایران با دستور قضایی مسدود شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تماس صوتی تلگرام در ایران با دستور قضایی مسدود شد

امکان برقراری تماس صوتی پیام رسان تلگرام در ایران با دستور قوه قضائیه مسدود شد. این امکان از بیست و پنجم فروردین در ایران فعال شد اما چهل و هشت ساعت بعد متوقف شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران روز سه‌شنبه گفت که این سرویس با حکم قضایی که به اپراتورها ابلاغ شده، مسدود شده است. وی همچنین گفت که از اپراتورهای ایرانی در برابر شکایات احتمالی شرکت تلگرام حمایت خواهد کرد.

آقای واعظی پیش‌تر اعلام کرده بود که وزارت ارتباطات، مجوز ارتباط صوتی را برای پیام رسان تلگرام صادر کرده است.

پاول دوروف، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت تلگرام با انتشار پیامی در توییتر گفت که اپراتورهای تلفن همراه در ایران امکان برقراری تماس صوتی را متوقف کرده اند، اما مدیرعامل ایرانسل در واکنش به این ادعا تاکید کرد که این شرکت نقشی در اختلال این تماس ها ندارد.


پیش‌تر برخی خبرگزاری های ایران مسایل مالی و کاهش درآمد اپراتورهای تلفن همراه را از جمله دلایل احتمالی توقف امکان برقراری تماس صوتی تلگرام در این کشور دانسته بودند.

امکان برقراری تماس صوتی تلگرام از روز دوازده فروردین در آمریکای شمالی و اروپای غربی فعال شد. به گفته شرکت تلگرام تماس های این پیام رسان به صورت نقطه به نقطه رمزگذاری و امکان شنود ندارند. همچنین پس از برقراری تماس صوتی هر دو طرف مکالمه بر روی تلفن خود چهار شکلک (Emoji)مشاهده می کنند و در صورتی شکلک ها مشابه باشند تماس امن و غیرقابل شنود است.