رئیس گمرک ایران خبر داد: کشف «بی‌سابقه» ۵۰ مورد قاچاق انسان در سال گذشته

رئیس گمرک ایران خبر داد: کشف «بی‌سابقه» ۵۰ مورد قاچاق انسان در سال گذشته
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مسعود کرباسیان رییس گمرک ایران از کشف ۵۰ مورد قاچاق انسان در سال ۱۳۹۵ خبر داد و این موضوع را در تاریخ گمرک ایران «بی‌سابقه» عنوان کرد.

خبرگزاری تسنیم به نقل از آقای کرباسیان نوشت: «گمرک در سال ۱۳۹۵ موفق شد با کمک تجهیزات کنترلی پیشرفته تعداد ۵۰ مورد قاچاق انسان نیز کشف کند که این موضوع در تاریخ عملکرد گمرک بی سابقه بود.»

بخشی از قاچاق انسان در سال‌های اخیر، قاچاق مهاجران مخصوصا مهاجران افغان و پاکستانی است که از مرز‌های شرقی به‌طور غیرقانونی وارد ایران می‌شوند و خواهان سفر به ترکیه هستند تا از این کشور به قاره اروپا مهاجرت کنند.

به طور مثال در خرداد ۱۳۹۵ اقتصاد نیوز نوشت که دو نفر تبعه پاکستانی در لابه‌لای محموله بار یک تریلر مخفی شده بودند و قصد داشتند به‌صورت غیرقانونی از مرز بازرگان به ترکیه بروند که با بررسی‌های انجام‌شده کشف شدند.

طبق قانون مبارزه با قاچاق انسان مصوب سال ۱۳۸۳، قاچاقچیان انسان به دو تا ده سال حبس و پرداخت جزای نقدی معادل دوبرابر وجوه یا اموال حاصل از بزه یا وجوه و اموالی که از طرف بزه دیده یا شخص ثالث وعده پرداخت آن به مرتکب داده شده است، محکوم می‌شوند. مجازات معاونت در جرم «قاچاق انسان» دو تا پنج سال حبس است.
قاچاق انسان پس از قاچاق اسلحه و مواد مخدر، سومین تجارت غیرقانونی در دنیا به شمار می‌رود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فهرست پربازدیدترین مقالات ویکی‌پدیا در سال ۲۰۲۳؛ چت جی‌پی‌تی یکه‌تاز شد

عفو بین‌الملل: جمهوری اسلامی از تجاوز به عنوان ابزار سرکوب معترضان «زن، زندگی، آزادی» استفاده کرد

آیا وزیر خارجه عمان در سفر به تهران حامل پیام آمریکا برای ایران بود؟