ادامه نبرد پیچیده و دشوار نیروهای عراقی علیه داعش در غرب موصل

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ادامه نبرد پیچیده و دشوار نیروهای عراقی علیه داعش در غرب موصل

نیروهای عراقی به پشتیبانی ائتلاف بین المللی در حملات علیه داعش در غرب موصل پیشروی هایی داشته اند. با این حال نبرد با پیکارجویان داعش با هدف عقب راندن آنها پیچیده، کوچه به کوچه و گاه خانه به خانه شده است.

مخفی شدن پیکارجویان داعش در مساجد، خانه ها و بیمارستان ها دشواری این نبرد را دو چندان کرده و در این میان به گزارش الجزیره شماری از غیرنظامیان هم در جریان حملات هوایی ائتلاف کشته شده اند.

با تنگ تر شدن حلقه محاصر بر داعش فرار غیرنظامیان از غرب موصل به شرق این شهر همچنان ادامه دارد.

گرچه کنترل شرق موصل کاملا در اختیار نیروهای عراقی است و اوضاع آرم گزارش شده و امنیت برقرار است اما ساکنان این بخش از شهر با مشکلات زیادی روبرو هستند؛ از جمله تل انبار شدن زباله ها در کوچه و خیابان ها، مشکلات دفع فاضلاب، قطعی آب و برق و پرداخت نشدن دو سال حقوق معوقه کارکنان بخش دولتی.

ریاض طنون، مالک یک فروشگاه و از ساکنان شرق موصل اوضاع را چنین توصیف می کند: «به هر محله ای که پا بگذارید اوضاع افتضاح است و تل انباری از زباله می بینید. خانه من در محله صدر است و هفته گذشته تنها از یک جا هشت کامیون بزرگ زباله جمع کردیم. بوی تند زباله همه جا را فراگرفته و خطر انتشار میکروب و بیماری ساکنان محلی و بویژه کودکان را تهدید می کند.»

با تمام مشکلات موجود بسیاری از کارکنان بخش های دولتی کارشان را ادامه می دهند از جمله معلمان که بطور داوطلبانه کلاس های درس را از سر گرفته اند با این هدف که کمکی کرده باشند برای بازگرداندن هر چه سریعتر اوضاع به روال عادی.