دهها هزار نفر در بوداپست علیه دولت تظاهرات کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دهها هزار نفر در بوداپست علیه دولت تظاهرات کردند

اعتراض ها علیه تصمیم دولت مجارستان برای فشار به دانشگاههایی که به اشخاص و نهادهایی خارج از اتحادیۀ اروپا تعلق دارند، همچنان در این کشور ادامه دارد. روز یکشنبه هزاران نفر در خیابان های بوداپست مخالفت خود را با این طرح دولت که در صورت تصویب ممکن است به تعطیل شدن دانشگاه اروپای مرکزی منجر شود، اعلام کردند.

یکی از برگزار کنندگان این تظاهرات به خبرنگار یورونیوز می گوید : « این اعتراض ها بیشتر به اصول کلی سیاست های دولت می پردازد و مربوط به تنها یک دانشگاه نیست.»

یکی از معترضان نیز که از دانشجویان سابق این دانشگاه است، با اشاره به حضور دیگر مخالفان دولت در این تظاهرات می گوید : « فکر می کنم ناامیدی و خشم مردم علیه این دولت افزایش یافته است. خیلی ها امروز در این تظاهرات هستند که حتی نمی دانند دانشگاه اروپای مرکزی چیست.»

بودجۀ این دانشگاه توسط جورج سوروس، میلیاردر آمریکایی تامین می شود و دولت مجارستان می گوید دیپلم صادر شده توسط این دانشگاه دیگر در مجارستان معتبر نخواهد بود. ادامۀ فعالیت دانشگاههایی که در مجارستان فعالیت دارند اما زیرمجموعۀ دانشگاههای کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا نیستند شامل این طرح دولت خواهد شد.

خبرنگار یورونیوز از بوداپست با اشاره به پوشش خبری وقایع مختلف در این شهر طی سالهای گذشته می گوید : « گزارشات زیادی را از تظاهرات مختلف برای یورونیوز پوشش داده ام و می توانم به جرات بگویم چنین جمعیت بزرگی در خیابان های بوداپست به ندرت دیده می شود.»

این اعتراض ها از هفتۀ گذشته آغاز شده است و تعداد تظاهرات کنندگان روز یکشنبه در بوداپست بالغ بر ۷۰.۰۰۰ نفر گزارش می شود. آموزش آزاد و کشور آزاد از جمله شعارهایی بود که شرکت کنندگان در این راهپیمایی سرمی دادند.