کشمکش دیپلماتیک مسکو و واشنگتن در شورای امنیت پس از حمله موشکی آمریکا

کشمکش دیپلماتیک مسکو و واشنگتن در شورای امنیت پس از حمله موشکی آمریکا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یک روز پس از حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی در سوریه کشمکش بین مسکو و واشنگتن در شورای امنیت سازمان ملل متحد بالا گرفت.

آگهی

یک روز پس از حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی در سوریه کشمکش بین مسکو و واشنگتن در شورای امنیت سازمان ملل متحد بالا گرفت.

آمریکا اقدام خود را مشروع خوانده و از آن بعنوان واکنشی نام برده به حمله شيميايى چهارم آوریل در شهرك خان شيخون در جنوب استان ادلب که در آن از گاز سمی سارین استفاده شده و ده ها کشته و صدها زخمی برجا گذاشته است.

مسکو به شدت از حمله موشکی آمریکا انتقاد کرده است. ولادیمیر سافرونکوف، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد در این باره گفت: «ما قویا این اقدام نامشروع آمریکا را محکوم می کنیم. پیامدهای این حمله بر ثبات منطقه ای و بین المللی می تواند خیلی جدی باشد.»

در مقابل نیکی هالی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد با مشروع خواندن این حمله گفت: «نظامیان ما پایگاه هوایی را منهدم کرده اند حملات شیمیایی هفته اخیر از آن صورت گرفته بود. اقدام ما کاملا موجه است. اقدام ننگین حکومت اسد نمی توانست بی پاسخ بماند. جنایات او علیه بشریت تنها با حرف و کلام پاک نمی شود. زمان آن رسیده که بگوییم بس است. نه فقط حرفش را بزنیم بلکه در عمل نشان بدهیم. بشار اسد دیگر نباید از سلاح های شیمیایی استفاده کند.»

سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل افزود کشوش آماده است تا اقدام بیشتری انجام دهد اما او اظهار امیدواری کرد که در آینده نیازی به این اقدامات نباشد. خانم نیکی هالی گفت: «زمان آن رسیده تا تمام ملل متمدن به هراس افکنی در سوریه پایان دهند و راه حلی سیاسی مطالبه کنند.»

و در مقابل سفیر روسیه در سازمان ملل آمریکا را به ریاکاری متهم کرد و گفت: «پس از حمله صورت گرفته، فراخوان امروز با هدف پیشبرد روند مذاکرات دیپلماتیک در سوریه رفتاری ریاکارانه است.»

نیکی هالی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد هم با انتقاد از نقش مسکو در سوریه گفت: «قرار بود روسیه تمامی سلاح های شیمیایی را از سوریه پاکسازی کند. اما آشکارا چنین اتفاقی نیفتاده همانطور که ادامه کشتار بیگناهان سوری بر اثر حملات شیمیایی نشان می دهد.»

منظور منظور، نماینده سوریه در سازمان ملل متحد که آب پاکی را روی دست مقام های آمریکایی ریخت و استفاده از سلاح های شیمیایی را به تروریستها در کشورش نسبت داد و گفت: «جمهوری عربی سوریه در وهله نخست تاکید دارد که ارتش عرب سوریه سلاح های شیمیایی در اختیار ندارد و در مرحله بعد باید عنوان کرد که هرگز از این سلاح ها در هیچ عملیاتی علیه گروه های ترویستی مسلح استفاده نکرده است. کاملا روشن است که این سلاح ها توسط سازمان های نظامی تروریست در بسیاری از نقاط سوریه استفاده و ذخیره شده است.»

سازمان ملل متحد از قدرت های جهانی خواسته تا در مسیر حل بحران سوریه گام برداند. این نهاد بین المللی گفته آنهایی که مرتکب جنایت جنگی می شوند و سلاح های شیمایی استفاده می کنند از مجازات معاف نخواهند شد. جفری فلتمن، دیپلمات ارشد آمریکایی و معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل در این باره گفت: «حفاظت از مردم سوریه به اقدامی فوری نیاز دارد. اقدامی که ریشه در اصول سازمان ملل متحد و قوانین بین المللی دارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله موشکی ناوهای آمریکایی به پایگاه هوایی الشعیرات در سوریه

ایالات متحده به ایران درباره حمله تلافی‌جویانه به نیروهای آمریکایی هشدار داد

روسیه و چین قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای آتش‌بس در غزه را در شورای امنیت سازمان ملل وتو کردند