Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

«آن آقایی که مُرد»؛ متن جنجالی‌تر از حاشیه‌ در نشست مطبوعاتی احمدی‌نژاد

«آن آقایی که مُرد»؛ متن جنجالی‌تر از حاشیه‌ در نشست مطبوعاتی احمدی‌نژاد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نخستین نشست خبری محمود احمدی‌‌نژاد، چهار سال پس از پایان کار دولت دهم با حضور حمیدرضا بقایی و اسفندیار رحیم مشایی برگزار شد. پاسخ‌های آقای احمدی‌نژاد به پرسش‌های خبرنگاران حاکی از آن است که اگرچه وی شخصا در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نمی‌کند، اما سعی می‌کند دست‌کم معادلات دو جریان عمده سیاسی ایران را به هم بزند.

آقای احمدی‌نژاد در این نشست خبری با انتقاد شدید از دولت و قوه قضائيه، بار دیگر اعلام کرد که از حمیدرضا بقایی، معاون پیشین خود و رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در انتخابات حمایت خواهد کرد.

آن آقایی که مُرد

سخنرانی رئیس دولت‌های نهم و دهم ایران بعد از ظهر چهارشنبه و در محلی که قرار بود دانشگاه ایرانیان باشد برگزار شد. آقای احمدی‌نژاد پیش از پرسش‌های خبرنگاران با یادآوری اصولی از فصل سوم و مقدمه قانون اساسی جمهوری اسلامی بار دیگر از دور بودن از آرمان‌های انقلاب ۱۳۵۷ تاکید کرد.

آقای احمدی‌نژاد در پاسخ به پرسشی درباره امکان اقبال عمومی به جریان وی در انتخابات ریاست جمهوری با توجه به انتقادها به دوران دولت وی گفت: «آن آقایی که مُرد فرمان حمله به من را صادر کرد.» وی پس از همهمه در سالن نشست خبری افزود: «آن آقای اسرائیلی در سال ۱۳۸۹ این فرمان را صادر کرد و کسانی در داخل مجری دستور او شدند.»

به نظر می‌رسد با توجه به تخاصم میان احمدی‌نژاد و هاشمی رفسنجانی، بسیاری از حاضران منظور آقای احمدی‌نژاد از عبارت «آن‌ آقایی که مرد» را رئیس پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام برداشت کردند.

انتقاد از توافق هسته‌ای

محمود احمدی‌نژاد همچنین با انتقاد از توافق هسته‌ای گفت: «برجام یک سند تایید شده توسط نهادهای مختلف است. مشکل، اطلاعاتی است که به مردم داده‌اند. هر دو طرف اطلاع‌رسانی درستی درباره آن نداشتند و ادعاهایی درباره نتایج این سند بیان کردند که واقعیت نداشت. گفتند تحریم‌ها برداشته می‌شود و روابط با کشورهای متخاصم بهتر می‌شود ولی این ظرفیت‌ها در سند وجود ندارد. مثلا گفتند تحریم جدید اعمال نمی‌شود اما تحریم جدید اعمال شد. وقتی به سند رجوع کردند، دیدند این سند چنین اختیاری به ایران نداده است».

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین بدون نام بردن از سعید جلیلی، رئیس پیشین شورای امنیت ملی گفت: « آقایی که مسئول مذاکره هسته‌ای بود بعد از یک سخنرانی من گفت به چه حقی حرف زدی و ۴۵ دقیقه به من توهین کرد، من گفتم من تو را خودم انتخاب کردم.»

با توجه به ارتباط مستقیم ایران و آمریکا از میانجیگری عمان در سال‌های پایانی دولت یازدهم، به نظر می‌رسد هسته اصلی حاکمیت در ایران و به‌ویژه شخص رهبر جمهوری اسلامی، عملا آقای احمدی‌نژاد را از جریان مذاکرات هسته‌ای کنار گذاشته بودند.

قوه قضائیه، شارلاتان‌‌ حاکم می‌شود

اختلاف میان رئیس جمهور پیشین ایران و قوه قضائیه یکی دیگر از بخش‌های جنجالی نشست خبری آقای احمدی‌نژاد بود. وی با اعلام این‌که صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه گفته که با وی «زاویه» دارد، گفت: «نحوه رسیدگی قضایی درست نیست. افراد علنی متهم می‌شوند اما غیرعلنی محاکمه می‌شوند. ما هم بلدیم ولی اعتقاد نداریم که این گونه رفتار کنیم. عده‌ای تهمت می زنند ۱۲ هزار میلیارد بردند؛ خب بیایید اثبات کنید اگر سند دارید، چقدر اتهام زدند؟ تمامی اتهامات تاریخ را به ما زدند آیا اثبات شد؟» وی با معرفی حمید بقایی به‌عنوان سند اتهامات بی‌اساس به دولت خود افزود: «نکند خیال کردند قوه قضائیه طرف ماست، اتفاقا طرف ما نیست سند آن هم کنار من نشسته است، او پنج ماه در زندان اطلاعات دولت یازدهم بود و آفتاب را ندید.» آقای بقایی در این زمان با دفاع از خود گفت:‌ «در بازجویی‌ها گفتند که حرف‌هایی بزنم. امیدوارم فیلم‌های بازجویی‌های من را پخش کنند چون جنبه آموزشی دارد که در برابر بازجو چه کار کنید.»

خبرگزاری‌های اصولگرای فارس، مهر، تسنیم و سایت‌های خبری رجانیوز، مشرق، تابناک و.. هیچ چیزی از نشست‌خبری امروز احمدی‌نژاد منتشر نکردند.

— Sadra Mohaghegh (@SadraMohaqeq) April 5, 2017

نشست خبری محمود احمدی‌نژاد از سوی رسانه‌های اصولگرا عملا بایکوت شدآقای احمدی‌نژاد همچنین با انتقاد از روند رسیدگی قضایی در ایران گفت: «ادعاهایی در مورد دولت قبل مطرح کردند ما هم پاسخ ندادیم چون برخورد را قبول نداریم. به متهم می‌گویند ثابت کن خلافی صورت نگرفته است. همیشه طرفی که شارلاتان است حاکم می‌شود.»

مخالف زندان و حصر هستم

محمود احمدی‌نژاد درباره حمایت از قاضی مرتضوی، دادستان پیشین تهران در زمان پرونده زندان کهریزک گفت: «در ماه رمضان ۸۸ به موضوع کهریزک پرداختم و گفتم آن جنایت و فساد است و باید به آن رسیدگی شود ولی موضوع کهریزک چه ربطی به دولت دارد؟ ناجا و سازمان زندان‌ها زیر نظر دولت است؟»

در جریان اعتراضات خیابانی به نتایج انتخابات سال ۱۳۸۸ شماری از بازداشت شدگان با دستور سعید مرتضوی به بازداشتگاه کهریزک منتقل شدند. شرایط غیرانسانی این بازداشتگاه دست کم باعث مرگ چهار نفر شد.

رئیس جمهوری پیشین ایران همچنین درباره حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد و ممنوع‌التصویری محمد خاتمی گفت: «من راضی به حصر و ممنوعیت برای هیچکس درهیچ‌ کجا نیستم به همین دلیل در دوره ۸ ساله بدترین تهمت‌ها را متحمل شدیم.»

آگهی

آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد از بهمن ماه سال ۱۳۸۹ تاکنون بدون حکم قضایی، در حصر خانگی به سر می‌برند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در یک روز «یازده نفر» در ایران اعدام شدند

چهار برنده زن جایزه نوبل صلح خواستار فشار جامعه جهانی برای توقف اعدام‌ها در ایران شدند

پسر مشاور احمدی‌نژاد به حبس و جریمه محکوم شد؛ یاسین رامین پیش از اجرای حکم از ایران خارج شده بود