همه آنچه باید درباره انتخابات ریاست جمهوری فرانسه دانست

همه آنچه باید درباره انتخابات ریاست جمهوری فرانسه دانست
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

راست افراطی، شغلهای ساختگی و همه آنچه که می خواهید در باره انتخابات ریاست جمهوری فرانسه بدانید

آگهی

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه : همه آنچه که می خواهید درباره انتخابات فرانسه بدانید

اگر غذای اصلی هم چیزی در حد پیش غذایش باشد، فرانسه باید خود را برای جنجالهای دیگری آنهم از درون صندوق رای گیری آماده کند.

پیکارهای مقدماتی انتخابات سراسری در فرانسه تا اکنون با رسوایی های زیادی تزیین شده است، از اتهامات رابطه فرا ازدواجی نامزدها تا هزینه های مشکوک آنها.

اگر تازه به سر میز بحث ما رسیده اید، این خلاصه ای است از آنچه که می خواهید بدانید.

چرا انتخابات مهم است؟

پس از برکسیت و پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اکنون همه توجه ها به فرانسه و نقش مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی «جبهه ملی» در تداوم موج پوپولیسم راست معطوف شده است. در صورت موفقیت، خانم لوپن نقش مخربی در آینده اتحادیه خواهد داشت. علاوه بر آن، موقعیت رییس جمهوری در نظام سیاسی فرانسه
با بسیاری از دموکراسی های غربی دیگر قابل مقایسه نیست. رییس جمهوری فرانسه سیاست خارجی و دفاعی کشور را تعیین می کند و کنترل سامانه هسته ای را در دست دارد، قدرت انحلال پارلمان تنها بخشی از اختیارات رییس قوه مجریه در این کشور اروپایی است.

انتخابات در چه تاریخی برگزار می شود؟

دور اول انتخابات روز یکشنبه ۲۳ آرویل، سوم اردیبهشت برگزار می شود. اگر هیچکدام از نامزدها در دور اول ۵۰ درصد آرا را کسب نکند، انتخابات به دور دوم کشیده می شود که دو هفته بعد، یکشنبه هفتم ماه مه، ۱۷ اردیبشهت انجام خواهد شد.

معرفی نامزدها: نمایه سیاسی هر نامزد در یک پاراگراف

فرانسوا فیون


فرانسوا فیون که از رسوایی سیاسی-مالی ضربه خورده، می خواهد قانون ۳۵ ساعت کار هفتگی را تغییر دهد. او با شکست نیکلا سارکوزی و آلن ژوپه، توانست خود را در مقام نامزد برگزیده جناح راست فرانسه تثبیت کند. با این حال هنوز با اتهام پرداخت دستمزد ماهانه قابل توجه (نیم میلیون یورو در هشت سال) به همسرش به عنوان منشی پارلمانی دست و پنجه نرم می کند.

مارین لوپن


مارین لوپن که وعده می دهد فرانسه را از اروپا جدا می کند با کنار زدن پدرش ژان ماری لوپن از رهبری «جبهه ملی» توانست وجه این نماینده سنتی راست افراطی فرانسه را بهتر کند، تغییری که بدون تردید در افزایش آرا «جبهه ملی» در انتخاباتهای اخیر فرانسه مشهود است.

بنوآ امون


بنوآ امون هم حزبی سوسیالیست فرانسوا اولاند، رییس جهوری وقت فرانسه نامزد غیرمنتظره جناح چپ برای شرکت در این انتخابات بود. سیاست پرداخت یارانه سراسری به همه یکی از وعده های مشهور آقای امون است. بسیاری از اعضای حزب سوسیالست به جای حمایت از همقطار خود گفته اند که به امانوئل ماکرون رای خواهند داد.

امانوئل ماکرون


امانوئل ماکرون، وزیر پیشین اقتصاد در کابینه فرانسوا اولاند با تاسیس جنبش جدید (En Marche!) به معنای در حرکت، وارد رقابتهای انتخاباتی شد. این سیاستمدار میانه رو و مستقل طرفدار اروپا که به اقتصاد آزاد معتقد است، پس از ناکامیهای آقای فیون وزنه سنگینتری در نظرسنجی ها کسب کرده است.

ژان لوک ملانشون


ژان لوک ملانشون، سیاستمدار چپ رادیکال و نامزد جنبش موسوم به «فرانسه تسلیم ناپذیر» که از سوی حزب کمونیست فرانسه و جبهه چپ مورد حمایت قرار گرفته، می خواهد «انقلاب شهروندان» را به راه بیندازد، قانون اساسی جاری را تغییر داده و بنیانی نوین برای ساختن کشوری سبزتر و انسانی تر ایجاد کند.

پیش بینیها در مورد موفقیت مارین لوپن؟

عملکرد «جبهه ملی» به رهبری مارین لوپن در انتخاباتهای اخیر فرانسه پیشرفت قابل توجهی داشته است؛ از جمله در انتخابات میاندوره ای سال ۲۰۱۵ این سازمان راست افراطی در دور اول موفق به کسب ۲۷.۷ درصد آرا شد. با این حال احزاب اصلی بار دیگر تجربه انتخابات سال ۲۰۰۲ را تکرار کردند و در دور دوم به قیمت کاهش تعداد نماینده های پارلمانی خود، علیه «جبهه ملی» ائتلاف کردند.

کارشناسان پیش بینی می کنند تاریخ بار دیگر تکرار می شود و چشم انداز موفقیت مارین لوپن برای کسب ریاست جمهوری فرانسه را ضعیف ارزیابی می کنند. حتی اگر نتیجه دور اول او موفقیت آمیز باشد، دور دوم بویژه در مقابل امانوئل ماکرون، برنده نخواهد شد.

سهم جبهه ملی از آرا انتخاباتی در سالهای ۲۰۰۲-۲۰۱۵

آیا برکسیت و پیروزی دونالد ترامپ به موفقیت مارین لوپن کمک می کند؟

کارشناسان معتقدند این دو عامل بدون تردید در تقویت پیکار انتخاباتی خانم لوپن موثر بوده اند با این حال این تعادل ممکن است با تنفر بخش مهمی از جامعه فرانسه از تصور یک رییس جمهور راست افراطی خنثی شود.

در همین حال گفته می شود که پیش بینی موفقیت آقای ماکرون و خانم لوپن، که به احزاب اصلی و سنتی فرانسه وابسته نیستند، نشان دهنده گرایش ساختارشکنانه در افکار عمومی است. عملکرد امانوئل ماکرون خارج از چارچوبهای سنتی سیاسی نشاندهنده هوشمندی او برای نشان دادن عدم وابستگی به ساختارها و نهادهای حکومتی است و به عبارتی تضمین کننده موفقیت بیشتر در جذب آرا مخالفان سیستم سیاسی مسلط است.

مهمترین مطالبات رای دهندگان کدام است؟

نرخ بیکاری بویژه در میان جوانان به بالاترین درصد در دو دهه اخیر رسیده است و عدم اشتغال یکی از موضوعات مهم رای دهندگان است.

با وجود تهدیدات و اقدامات تروریستی گروه «دولت اسلامی» و القاعده که در چند سال اخیر فرانسه را آماج فاجعه های مرگبار با ۲۳۰ قربانی کرده است، امنیت خواسته سراسری همه اقشار رای دهندگان محسوب می شود. پس از حملات تروریستی سال ۲۰۱۵، کشور هنوز در وضعیت اضطراری قرار دارد.

آگهی

تحلیگران معتقدند با وجود مشکلات اقتصادی، مسئله تامین امنیت در خاک فرانسه، ظرفیت های پلیس و حفظ نظم عمومی از نگرانی های مهم مردم است.

پیش بینی احتمالی در مورد نتیجه انتخابات چیست؟

بنا به نظرسنجیهای اواخر ماه مارس، امانوئل ماکرون می تواند در دور دوم مارین لوپن را شکست دهد. این یک پیروزی کلیدی برای اتحادیه اروپا است زیرا پیروزی مارین لوپن، پس از همه پرسی برکسیت به منزله در بسته دیگری برای اتحادیه اروپا خواهد بود.

چه عاملی مانع پیروزی ماکرون در انتخابات می شود؟

کارشناسان می گویند وقوع یک رویداد تروریستی دیگر تا زمان برگزاری انتخابات، وزنه تعادل را به نفع مارین لوپن در رسیدن به سوی کاخ ریاست جمهوری الیزه تغییر خواهد داد. به گفته این تحلیلگران وضعیت بسیار متغیر و سیال است. آقای امون پدیده جدید حزب سوسیالیست است و انتخاب یک جمهوریخواه با چنین گرایشهایی بسیار غیر محتمل است.

فرانسوا فیون همزمان با سرسختی در مقابل رسوایی های سیاسی، با منتسب کردن امانوئل ماکرون به دولت آقای اولاند تلاش می کند از محبوبیت او بکاهد.

و گام بعدی چیست؟

با وجود اینکه در حال حاضر همه توجه ها به مارین لوپن معطوف شده است، فراموش نکنیم که انتخاب ریاست جمهوری تنها رای گیری سال ۲۰۱۷ در فرانسه نیست. انتخابات نمایندگان پارلمان در ماه ژوئن یکی از رویدادهای تعیین کننده برای رییس جمهوری آینده کشور است.

آگهی

به گفته تحلیلگران رویدادها نشان می دهد که از دهه نود میلادی تحقق وعده های اصلاحات اقتصادی و اجتماعی همه داوطلبان منصب ریاست جمهوری در فرانسه با دشواری همراه بوده است. تصور اینکه یک نامزد مستقل قادر به ارائه آن باشد بمراتب دشوارتر است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریژیت ماکرون: برای ازدواج با رئیس جمهوری فرانسه ۱۰ سال صبر کردم

نگاه متفاوت احزاب فرانسه به راهپیمایی علیه یهودستیزی

حزب راست افراطی فرانسه وامی را که از روسیه گرفته بود «پس» داد