یوفا طرح تشکیل یک سوپر لیگ بسته اروپایی را رد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
یوفا طرح تشکیل یک سوپر لیگ بسته اروپایی را رد کرد

اتحادیه فوتبال اروپا، یوفا بر هرگونه فرضیه تشکیل یک لیگ بسته اروپایی که انحصار باشگاه های بزرگ را به همراه خواهد داشت، خط بطلان کشید.

الکساندر چفرین، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا روز چهارشنبه درجریان چهل و یکمین کنگره یوفا در هلسینکی تصریح کرد: «ما هرگز تسلیم باج خواهی افرادی نخواهیم شد که فکر می کنند می توانند بر روی لیگ های کوچک تاثیر گذار باشند و یا به دلیل احساس قدرت ناشی از ثروت و درآمد های نجومی قصد دارند خواسته های خود را به فدراسیون های ملی تحمیل کنند. به زبان ساده تر، پول راه حل خوبی نیست و هرم فوتبال باید همچنان مورد احترام قرار گیرد.»

اتحادیه باشگاه های فوتبال اروپا هفته گذشته اعلام کرده بود با یوفا بر سر بازنگری بر روند مسابقات قاره ای و چشم پوشی از پروژه خود مبنی بر تشکیل یک سوپر لیگ بسته به توافق رسیده است. پیشنهاد تشکیل چنین لیگی که می تواند رقابت های سازماندهی شده توسط فیفا را تحت الشعاع قرار دهد همواره از سال 2000 توسط برخی باشگاه های بزرگ اروپایی نظیر بایرن مونیخ مطرح شده بود.

طرح بازنگری و اصلاح رقابت های لیگ قهرمانان دسامبر سال گذشته از سوی کمیته اجرایی یوفا به تصویب رسید و قرار است از فصل آینده به اجرا گذاشته شود. در این طرح چهار سهمیه صعود مستقیم به لیگ قهرمانان برای چهار لیگ معتبر اروپایی در نظر گرفته شده است.

اتحادیه لیگ فوتبال اروپا روز جمعه نسبت به اجرایی شدن این طرح اصلاحی که منافع باشگاه های بزرگ را تامین خواهد کرد به شدت ابراز نگرانی کرده بود.