توافق سه میلیارد دلاری بویینگ با آسمان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
توافق سه میلیارد دلاری بویینگ با آسمان

شرکت بویینگ روز سه‌شنبه اعلام کرد با خطوط هوایی آسمان ایران برای فروش دست کم ۳۰ فروند هواپیمای مسافربری به توافق رسیده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شرکت آمریکایی بویینگ در بیانیه‌ای با اعلام این خبر گفته است که دو طرف برای خرید ۳۰ هواپیماهای مدل ۷۳۷مکس به ارزش ۳میلیارد دلار به توافق رسیده اند. این احتمال سفارش ۳۰ فروند هواپیمای دیگر از سوی آسمان را هم ممکن دانسته است.

بویینگ تاکید کرده است که مذاکرات برای انعقاد این قرارداد در چارچوب برجام (توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۵+۱) انجام شده است. هواپیمایی ملی ایران (ایران ایر) پیشتر برای خرید ۸۰ فروند هواپیمای مسافربری با بویینگ قرادادی به ارزش ۱۶ میلیارد و ششصد میلیون دلار امضا کرده بود.


برخی منابع، گزارش کرده اند که تحویل هواپیماهای بویینگ به شرکت آسمان از سال ۲۰۲۲ آغاز خواهد شد.

رفع تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه صنعت هوانوردی غیرنظامی ایران، یکی از تعهدات واشنگتن در قبال تهران در چارچوب توافق هسته‌ای ایران و جامعه بین‌المللی بود. با این حال، شماری از نمایندگان کنگره آمریکا خواستار محدودیت در فروش هواپیمای مسافربری به ایران شده اند. نمایندگان و سناتورهای مخالف فروش هواپیما به ایران می‌گویند که این کشور از هواپیماهای مسافربری برای انتقال نیرو و تجهیزات به مناطق ناامن خاورمیانه، به‌ویژه سوریه استفاده می‌کند.