با وجود عقب نشینی دیوان عالی ونزوئلا مخالفان کوتاه نمی آیند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
با وجود عقب نشینی دیوان عالی ونزوئلا مخالفان کوتاه نمی آیند

عقب نشینی دیوان عالی ونزوئلا نتوانست مانع از تظاهرات مخالفان نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری در خیابان های کاراکاس پایتخت بشود. مخالفان حالا خواستار برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام هستند.

تصمیم روز پنجشنبه دیوان عالی ونزوئلا در خصوص سلب اختیار از پارلمان موجب بالا گرفتن تنش در کشور شد.

خولیو بورخس، رئيس پارلمان ونزوئلا که در اعتراض به این اقدام، نیکلاس مادورو را به تدارک کودتا متهم کرده بود روز شنبه گفت: «آنها نباید فکر کنند که با حذف تنها یک کلمه از این حکم اشتباهشان اصلاح می شود. این حکم نقطه اوج کودتایی است که از ماه ها و سال ها پیش در ونزوئلا شروع شده و نمی توان با تنها یک جمله از یک پاراگراف آن را تغییر داد.»

در همین حال رئیس جمهوری برای آرام کردن اوضاع روز شنبه با لویس اورتگا، دادستان کل کشور دیدار و گفت و گو کرد. دادستان کل هم پیشتر مخالفت خود را با این حکم ابراز داشته و آن را ناقض قانون اساسی خوانده بود.

رهبران مخالفان بی اعتنا به پیشنهاد روز جمعه مادورو مبنی بر حل مشکلات از طریق گفت وگو، طی فراخوانی از معترضان خواسته بودند به خیابان ها بریزند.

با ملتهب شدن اوضاع در ونزوئلا دیوان عالی کشور که گفته می شود نزدیک به رئیس جمهور است ساعاتی قبل از راهپیمایی اعتراضی مخالفان حکم پیشین خود را لغو کرد. این نهاد روز پنجشنبه طی حکمی اختیار قانونگذاری را از پارلمان که در اختیار مخالفان دولت است سلب کرده بود؛ آنچه انتقادها و اعتراض های تندی را در داخل و خارج کشور به همراه داشت.