Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

انتخابات صربستان و انتقادها به سکوت اتحادیه اروپا

انتخابات صربستان و انتقادها به سکوت اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در حالیکه نظرسنجی ها می گویند الکساندر ووچیچ، نخست وزیر کنونی صربستان و نامزد حزب حاکم در انتخابات ریاست جمهوری این کشور از حمایت ۵۲ درصد از رای دهندگان برخوردار است، اما نتایج یک تحقیق نشان می دهد از

آگهی

در حالیکه نظرسنجی ها می گویند الکساندر ووچیچ، نخست وزیر کنونی صربستان و نامزد حزب حاکم در انتخابات ریاست جمهوری این کشور از حمایت ۵۲ درصد از رای دهندگان برخوردار است، اما نتایج یک تحقیق نشان می دهد از هر شش شهروند صربستان تنها یک نفر حاضر است دیدگاه سیاسی واقعی خود را اعلام کند.

کارزار انتخاباتی آقای ووچیچ بیشتر فضاهای عمومی را به خود اختصاص داده است. با این وجود ۱۰ نامزد از گروههای مخالف او نیز در این انتخابات شرکت کرده اند و بسیاری از آنها از انجام تقلب در این انتخابات نگرانند.

دراگومیر اندژلکوویچ، تحلیلگر سیاسی می گوید: «از آنجا که هیچ گزارشی از سوء استفاده از قدرت منتشر نمی شود، دولت نیز به نوبه خود آنهایی را که از احتمال تقلب صحبت می کنند متهم می کند که با این بهانه درصدد زمینه سازی برای برگزاری تجمعات اعتراضی هستند.»

ووک یرمیک، یکی از نامزدهای این انتخابات می گوید: «اولین بار است که سازمان امنیت و همکاری اروپا برای نظارت بر انتخابات دعوت نشده است. امسال در دوران تبلیغات انتخاباتی، پوشش رسانه ای نامزد حزب حاکم توسط رسانه ها ۱۲۰ بار بیشتر از پوشش رسانه ای نامزدهای گروههای مخالف بود.»

رقبای جدی آقای ووچیچ در حالی در این انتخابات شرکت کرده اند که از سوی هیچ حزبی حمایت نمی شوند. آنها می گویند حتی اتحادیه اروپا نیز به آنها کمک نمی کند.

ساسا رادولوویچ، نامزد انتخابات و رهبر جنبش «دیگر بس است» می گوید: «ما نخست وزیری داریم که در حالی که همچنان در پستش باقی مانده است، قصد دارد رئیس جمهور شود. من حتی یک حکومت دموکراتیک در جهان نمی شناسم که چنین چیزی در آن روی دهد. اما به نظر می رسد از نظر رهبران اتحادیه اروپا این کار اشکالی ندارد. آنها برای او تبلیغ می کنند و در دوران مبارزات انتخاباتی همچنان او را به عنوان رئیس دولت می پذیرند.»

روشنفکران صربستان در اطراف ساشا یانکوویچ، بازرس پیشین جمع شده اند و معتقدند او می تواند به فساد و تبعیض در این کشور پایان دهد.

ساشا یانکوویچ، نامزد انتخابات ریاست جمهوری می گوید: «صحبت با شهروندان بطور مستقیم و بدون محافظ و دوربین و پروژکتورها. این چیزی است که می خواهم آن را دوباره برگردانم؛ ارتباط میان شهروندان و دولت. اکنون دولت و سیاست کاملا از زندگی مردم فاصله گرفته است.»

پدیده این انتخابات را می توان در شهری صنعتی و کوچک در جنوب بلگراد دید.

در این شهر گروهی از دانشجویان که خودشان را «چریکهای طنز» نامیده اند و طرفدار صلح و دموکراسی دیجیتال هستند، دست به کار شده و به انتقاد از پول های گزافی می پردازند که از محل بودجه عمومی به هر نامزد انتخاباتی اختصاص داده می شود.

لوکا ماکسیموویچ، رهبر این گروه و دانشجوی ۲۵ ساله رشته ارتباطات نیز یکی از نامزدهای انتخابات امسال است.
او در فعالیتهای تبلیغاتی خود، شخصیتی غیرواقعی از یک سیاستمدار فاسد را خلق کرده و به این ترتیب به انتقاد از وضع موجود می پردازد. پیش بینی می شود که او ۱۰ درصد از آراء را از آن خود کند. مردم او را اغلب با بپه گریلو، رهبر جنبش پنج ستاره ایتالیا مقایسه می کنند.

لوکا ماکسیموویچ می گوید: «من نمی خواهم با کسی مقایسه شوم. من به این همه پول هم نیازی ندارم. ما حدود ۸ هزار یورو کمک مالی جمع کرده ایم. دو سوم از این پول به دفاتر اسناد رسمی پرداخت می شود تا امضای حامیان کمپین را تایید کنند و یک سوم آن نیز صرف مبارزات انتخاباتی می شود.»

بخش عمده فعالیتهای این نامزد انتخابات روی اینترنت است. او قصد دارد رای دهندگان جوان و همچنین افراد دلسرد از سیاست را از طریق اینترنت با موضوع انتخابات درگیر کند.

خبرنگار یورونیوز می گوید: «برای نخست وزیر صربستان انتخابات روز یکشنبه به نوعی رای اعتماد به اصلاحاتش است و برای مخالفان، هدف این است که با کشیدن انتخابات به دور دوم، مسیر آقای نخست وزیر برای رسیدن به کاخ ریاست جمهوری تا جای امکان ناهموار شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

الکساندر وچیچ نامزد پیشتاز در انتخابات صربستان

حامیان اتحادیه اروپا، پیشتاز انتخابات صربستان

شی جین پینگ در ۲۵امین سالگرد بمباران سفارت چین در صربستان؛ بلگراد و پکن ۲۹ توافقنامه امضا می‌کنند